İş riski yönetiminin işletme yönetimine etkisi ve bir sanayi işletme uygulaması
Effects of enterprise risk management over business management
- Tez No: 249776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Risk insanlığın başlangıcından beri yaşamın bir parçası olmuştur. Günümüz iş hayatı da doğal olarak farklı risklerin etkisi altındadır. Bu nedenle nasıl her insanın doğal olarak hayatını tehlikeye atıcı risklere karşı korunma amaçlı eylemler geliştiriyor ise işletmelerde maruz kalabilecekleri risklere karşı korunma, sakınma ve maruz kalması anında buna göğüs gerebilmek için modern yönetim teknikleri geliştirmek zorundadır. Kurumsal risk yönetimi son dönemlerde bir çok işletme ve bilim adamının ilgisini çekmektedir. İşletmelerin devamlılığı sürdürülebilir bir karlılığa ve nakit oluşturmalarına bağlıdır.Bunu sağlamak için de maruz kalabilecekleri finansal, operasyonel, çevresel ve stratejik riskleri sürekli incelemek ve önlem almak zorunda oldukları bu çalışma sonucu bir kere daha ortaya çıkmıştır. Çalışma esnasında `'Kurumsal Risk Yönetimi''nin güncel teorik bilgileri incelenmiş, bir sanayi işletmesine uygulanması için araştırma yapılmıştır.Yapılan uygulama sırasında dağınık olarak bir çok risk takibi yapan işletmenin, risklere bütünsel bir yaklaşım sergilemesi sonucunda daha öngörülebilir performans sağlayabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk has been a part of life since the beginning of humanity. Today, business life is also naturally under effect of various risks. Therefore, since everyone develops protective actions against life threatening risks; likewise, enterprises have to develop modern management techniques to cope with those possible risks. Enterprise risk management has been taking attentions of many business people as well as scientists. Enterprises? going concern principle depends on a sustainable profitability and cash flow. To verify that; the fact of obligation for examining and taking action against possible financial, operational, environmental and strategic risks has once again proven with this work. During the study, current theoretical knowledge about ?Enterprise Risk Management? has been analysed and a research has been made for implementing on an industrial enterprise. During the implementation, the fact enterprises that follow-up scattered risk pursuit appears to have more predictable performance as a result of holistic approach towards risks.