Hedge fonların finansal piyasalara etkisi
The impact of hedge funds on financial markets
- Tez No: 249777
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanoğlunun son yüzyılda yaşamış olduğu hızlı teknolojik ilerleme birçok alanda denetlenmesi ve kontrol edilmesi gerekirken, denetlenemeden ve kontrolden uzak bir şekilde yeniliklerin oluşmasına sebep olmuştur. Bu durum finansal piyasalarda da hissedilmektedir. Son dönemlerde denetimden ve kontrolden uzak şekilde birçok yeni finansal enstrüman gelişmiştir. Bunların arasında, ve hatta belki de en önemlisi olarak, bu çalışmanın da konusu olan hedge fonlar yer almaktadır. Finans sektöründeki bu ilerleme temel bazı faydalar gözetilerek yapılmıştır. Finansal enstrümanların sayısının artmasıyla finans sektörüne yatırım yapanların sayısı artmaya başlamış ve yatırımlar tabana yayılmaya başlamıştır. Hedge fonlara olan talep de gün geçtikçe artmaya başlamış ve finansal sistem içindeki yerleri de tartışılır hale gelmiştir. Bu çalışmada hedge fonların finansal sistem içerisindeki rolünü irdelemeye çalışıldı. Çalışmanın sonunda hedge fonların gelişmekte olan ülkelerin ekonomisine canlılık kattığı, bununla beraber hedge fonların da dahil olduğu finansal enstrümanların kontrolsüz bir şekilde çeşitliliğinin artmasının ekonomik kırılganlığın artmasına sebebiyet verdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tecnological Developments in the last century have caused many novelties to take form under no control and auditing. This situation is also seen in financial markets. Many new financial instruments have been formed without no control or auditing mechnisms. Hedge funds, which is also the topic of this work, is one of these financial instruments. These developments in financial sector have been made in orderto have a number of benefits. The increase in the number of financial instruments have enabled more investors to invest in financial markets. People from low income levels and without interest to financial sector also started to invest in financial market. As the demand on hedge funds started to increase, its place in financial sector have also been started to be questioned. In this study, the place of hedge funds in financial system have been tried to be figure out. The conclucion of this study is that hedge funds have positive effects on emerging markets because they increase the activation of the financial markets in these countries. Moreover, the increase in the number of financial instrument as well as hedge funds have negative effects on the global economic system because it increases the economical breakability.