Maliye Bakanlığı personelinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi (Trabzon ili örneği)
The job satisfaction and burnout levels of personnel working in the Ministry of Finance are examined in terms of some demografical variables (Example: Trabzon city)
- Tez No: 249790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELÇUK PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Maliye Bakanlığı personelinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri bazı demografik değişkenler açısından incelenmiştir.Çalışma kapsamında, 2008 yılında Trabzon Defterdarlığı ile Akçaabat, Araklı, Beşikdüzü, Düzköy ve Köprübaşı ilçe Malmüdürlüklerinde çalışan 101 personel üzerinde anket uygulanmıştır. Ankete katılan 101 personel, basit tesadüfî örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Kişisel bilgiler için `Kişisel Bilgi Formu, iş doyum düzeyini belirlemek için ?Minnesota İş Doyum Ölçeği? ve tükenmişlik düzeyini belirlemek için ?Maslach Tükenmişlik Ölçeği? kullanılmıştır. Anket verileri SPSS paket programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bu analizlerde, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır.Yapılan analizler sonucunda, araştırmaya katılan maliye personelinin duygusal tükenmişlik düzeyinin öğrenim durumu; kişisel başarı duygusunda azalma düzeyinin yaş ve unvan; iş doyum düzeyinin ise cinsiyet, medeni durum, unvan ve çalışılan birim değişkenlerine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Cinsiyet, medeni durum ve çalışılan birim değişkenleri ile tükenmişlik düzeyi; yaş, öğrenim durumu ve unvan değişkenleri ile iş doyum düzeyi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, job satisfaction and burnout levels of personnel working in the Ministry of Finance in Trabzon City are examined in terms of some demographical variables.A questionnaire is applied to 101 personnel of the Ministry of Finance working at centre of Trabzon City, Akçaabat, Araklı, Beşikdüzü, Düzköy and Köprübaşı counties in 2008. The personnel who joined the study are selected by using personal sampling method. In order to obtain personal information, Personal Information Form is used. The job satisfaction level and the burnout level of the personnel are collected by The Minnesota Job Satisfaction Scale and The Maslach Burnout Scale, respectively. Data from the questionnaire is statistically analyzed by using SPSS software. Independent Sample t test and One-way analysis of variance (ANOVA) in SPSS software is conducted for analysis of data.The results show that significant differences are found emotional exhaustion levels of the personnel working in the Ministry of Finance in Trabzon in terms of educational level; personal accomplishment levels of the personnel in terms of age and rank; job satisfaction levels of the personnel in terms of sex, marriage, rank and department. On the other hand, no significant differences are found sex, marriage and department with burnout levels, and age, educational level and rank with job satisfaction level.