Avrupa Birliğinde tarım sektöründeki firmaların kişibaşı gelir düzeyine etkisinin analizi
Analysis of effect of the European Union company income per person i̇n the agriculture sector
- Tez No: 410222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tarımsal faaliyetler, insanlık tarihi kadar eski ve insanlığın var olduğu sürece de ihtiyaç duyulan uygulamalardır. Gelişen ticari ve sanayi zeminiyle birlikte tarımsal faaliyetin boyutları da yeniden şekillenmiş ve başlı başına bir sektör, bir endüstri halini almıştır. Tarım sektörü, üretimin mahiyeti ve yapısı itibariyle kendine has özellikler sergilemekte ve tarım sektörünü bir anlamda bu özellikler şekillendirmektedir. Doğallık, mevsimsellik, toplumsallık ve ekonomiklik yönleriyle tarım sektörü, tarım işletmelerini de bu yönde şekillendirmiş ve faaliyet sınırlarını da bu özelliklerle belirlemiştir. Kıta Avrupa'sı, sanayi devrimiyle birlikte tarımda da reforma gitmiş; verimli, ekonomik ve sürdürülebilir tarımın yollarını aramıştır. Bu süreçte Avrupa Birliği, tarımsal faaliyetlere ilişkin süreklilik arz eden bir reformlar zinciri sergilemiş ve ulaşılan noktada ortak bir tarım politikası meydana getirmiştir. Bu politika ile tarıma destek ve yön vermeyi hedefleyen birlik, özellikle de 2000 sonrası reformlarla birlik ülkelerinde tarımsal faaliyeti ve tarım işletmelerini teknolojiyle de buluşturarak ileri seviyelere taşıyabilmiştir. Tarımsal gelirlerin ekonomideki önemi tartışılmaz bir gerçek olmakla birlikte birlik ülkelerinin tarım işletmeleri, milli gelir içerisinde doğrudan ve dolaylı bir paya sahiptirler. Ancak, gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasında bu pay noktasında farklılıklar görülmekle birlikte gelişmiş ülkelerde tarım sektörü istihdamının sanayiye yönelmesi ve sektörün küçülmesi bu noktada önemli etken olmuştur. Anahtar Kelimeler : Tarım Sektörü, Tarımsal İşletmeler, Tarım Gelirleri, Ortak Tarım Politikası
Özet (Çeviri)
Agricultural activities are also needed for the application as long as human history and as old as humanity. Developing commercial and industrial dimensions of agricultural activities with the ground and re-shaped the industry itself has taken the form of an industry. The agricultural sector is demonstrating the nature and organization of the unique features of the production and the agricultural sector in a way this is shaping features. Naturalness, seasonality, sociality and economic aspects of agriculture, agricultural enterprises have shaped the boundaries of the activities in this direction and has identified these features. Continental Europe, went to the reforms in agriculture with the industrial revolution; efficient, economic and look for ways to sustainable agriculture. In this process, the European Union has pursued reforms continuity of supply chain related to agricultural activity and the point of contact has created a common agricultural policy. This policy aims to provide support and direction to the union agriculture, especially in the reform of agricultural activities in the country after 2000, and was able to move troops to the farm of bringing advanced technology. Although the farm country of the Union an indisputable fact that the importance of the agricultural income in the economy, they have a direct and indirect share in national income. However, between developing countries and developed countries to turn to industry of developed countries in agricultural employment Although there differences in the share point and downsizing of the sector has been an important factor at this point. Key Words : Agricultural Sector, Agricultural Business, Agricultural Income, the Common Agricultural Policy