1980 sonrası Türkiye'de ihracata dayalı büyümenin sektörler itibariyle ekonometrik analizi
An econometric analysis of export-led growth for sectors in Turkey after 1980
  1. Tez No: 249807
  2. Yazar: SEVAL AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bir ülkenin ihracatı ve milli gelir düzeyi arasındaki ilişki, gerek ticaret gerekse büyüme teorilerinin uzun süredir tartışılan bir konusudur. Ekonomik kalkınmanın ve sürdürülebilir bir ekonomik büyümenin yolu, istikrarlı bir ihracattan geçmektedir.Bu çalışmanın amacı 1980 sonrası Türkiye'de ekonomik büyüme ve ihracat arasındaki ilişkiyi incelemektir. 1980 yılı, Türkiye'de ?ihracata dayalı sanayileşme stratejileri? benimsendiğinden, ekonomi ve dış ticaret politikaları açısından çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.Bu amaçla 1980?2006 dönemi için, sektörlerin ihracat oranları ile ekonomik büyüme oranları arasındaki ilişkiler Granger nedensellik, Hsiao testleri, Hata düzeltme modeli ve VAR modeli kullanılarak ekonometrik açıdan analiz edilmiştir.Ekonometrik testler; ekonomik büyüme ile sektörlerin ihracatları (tarım-maden-sanayi) arasında bir nedensellik ilişkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu testler; Türkiye'de ihracata dayalı büyüme hipotezinin geçerliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The relation between exports & national income of a country has long been a frequently debated issue in both trade and growth theory. The way of economic development and a sustainable economic growth is crossed a stable export.The purpose of this thesis is to investigate the relationship between economic growth and export in Turkey after the period of 1980. The industrialization strategies based on the export-oriantation policies in Turkey in 1980, was the turning point of economic and foreign trade policy.For this purpose for the period of 1980-2006, the relationships between sectoral export rates and real economic growth rates are analyzed econometrically by utilizing Granger Causality test, Hsiao test- error correction and VAR model.The econometric tests indicate that there is a causality relationships between economic growth and exports of the sectors (agricultural exports-mineral exports-industrial exports). At the same time, these tests show that the hypothesis of economic growth based on export valid in the case of Turkey.