İlköğretim okulu yöneticilerinin etik liderlik davranışlarına ilişkin öğretmen görüşleri (Konya ili örneği)
Teachers? perspectives about the primary school leaders on ethical leadership behaviours (sample of Konya)
  1. Tez No: 249810
  2. Yazar: İBRAHİM BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada öğretmen algılarına göre resmi ve özel ilköğretim okulu yöneticilerinin etik liderlik davranışı gösterme durumlarını, etik liderliğin dört alt boyutunda karşılaştırmak amaçlanmıştır. Betimsel Tarama yöntemi kullanılan bu araştırmada veriler, Yılmaz(2005) tarafından geliştirilen ve 44 maddeden oluşan ?Etik Liderlik Ölçeği? yardımıyla toplanmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen ve örneklemde yer alan öğretmenlerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu oluşturulmuştur. Verilerin analizinde, t-testi, varyans analizi (ANOVA), Mann-Withney-U testi ve CrussKal-Wallis-X² testi kullanılmış, elde edilen verilerin manidarlığı. 05 düzeyinde sınanmıştır.Araştırmaya katılan öğretmenlerin görüşlerine göre, devlet ve özel ilköğretim okulu yöneticilerinin üst düzeyde etik liderlik davranışı gösterdikleri, en fazla da etik liderlik davranışının alt boyutlarından birisi olan iletişimsel boyutta etik liderlik davranışı gösterdikleri saptanmıştır. Ayrıca devlet ve özel ilköğretim okulu yöneticilerinin etik liderlik davranışını gösterme durumları karşılaştırılmış ve etik liderliğin dört alt boyutunda da özel ilköğretim okulu yöneticileri devlet ilköğretim okulu yöneticilerine göre daha fazla etik liderlik davranışı gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare ethical behavior exhibition cases of administrators of public and private primary schools from the view of teacher perceptions in four subcategories of ethical leadership. In this research, for which descriptive search (betimsel tarama) was conducted, data were collected using ?ethical leadership scale? (etik liderlik ölçeği) consisting of 44 items and developed by Yılmaz (2005). A personal information form developed by the researcher was also generated to specify the demographic features of the teachers involved in the sample. For the analysis of the data; t-test, variance analysis (ANOVA), Mann-Withney-U test and Crusskal-Wallis- X² test were used and signifance of the data obtained were experienced at 05 level.According to the teachers involved in the research, administrators of public and private primary schools exhibit high level of ethical leadership behaviors, especially behaviors at communicational aspect that is one of subcategories of ethical leadership behavior. Besides, ethical behavior exhibition cases of administrators of public and private primary schools were compared and in all four subcategories of ethical leadership, it was found out that administrators of private primary schools exhibited much more ethical leadership behaviors than those of public primary schools.