Avrupa Birliğinde hizmetlerin serbest dolaşımı bağlamında avukatların serbest dolaşımı
Free movement of lawyers in the context of free movement of services in the European Union
  1. Tez No: 249809
  2. Yazar: SELDA ATASOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Hizmetlerin serbest dolaşımı, ekonomik bütünleşmeyi gerçekleştirmeyi hedefleyen Avrupa Birliğinde (AB) çok önemli bir yere sahip olup, bu haktan kural olarak AB üye ülke vatandaşları yararlanmaktadır. AB, bu özgürlüğün gerçekleşmesini sağlamak üzere hizmet sunumunu engelleyecek bazı istisnalar haricindeki tüm yasal engellerin kaldırılmasını öngörmüştür. Türkiye ile AB arasında akdedilen Ankara Antlaşması ve Katma Protokol'de de hizmetlerin serbest dolaşımına yer verilmiştir. Ancak, Türkiye'nin ilgili Antlaşmalar gereğince, ayrıca Gümrük Birliği üyesi olması ve ATAD'ın lehine verdiği kararları karşısında hizmetlerin serbest dolaşımından yararlanması gerekirken, AB üyesi ülkeler, uygulamada zaman zaman hukuka aykırı davranışlarıyla buna engel olmaktadır. Ancak, Türkiye bakımından da hizmet sunumu serbestîsi tam anlamıyla sağlanamamış olup örneğin avukatlık hizmetinin serbest dolaşımı hususunda bazı engeller bulunmaktadır. Özellikle 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nda avukatlık mesleğini ifa edebilmek için vatandaşlık şartı getirilmesi bu engellerin başında gelmektedir. Çalışmamızda tüm bu hususlar üzerinde durulmuş ve neticede Türk hukukunda AB mevzuatına uyum sağlamak bağlamında bazı değişikliklerin yapılması, yeni düzenlemelerin getirilmesi ve bazı uygulamaların kaldırılması gerektiği noktasına ulaşılmıştır.Üç bölümden oluşan tez çalışmamızın bütününde incelenen konulara ışık tutacak mevzuat düzenlemelerinin yanı sıra ATAD'ın çeşitli kararlarından da yararlanılmış olup, birinci bölümde AB'nin tarihinden bahsedilmiş, özellikle Avrupa Topluluğu Antlaşması hükümleri dikkate alınarak hizmetlerin serbest dolaşımı konusu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde hizmetlerin serbest dolaşımında Türkiye açısından Ankara Antlaşması ile başlayan sürece yer verilmiştir. Son bölümde ise, AB ve Türkiye mevzuatı çerçevesinde avukatlık mesleğinin serbest dolaşımına değinilmiş olup, bu konuda çıkarılan direktifler, Türk hukuku ile AB müktesebatının uyumu üzerinde durularak konu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The services on free movement have an important place in European Community (EU) that targets to realize the economical becoming entire and as a rule, the citizenship of EU countries utilize from this right. Except for some exceptions about blocking of presenting the services to realize this freedom, EU envisioned to remove all legal obstacles. In the Ankara Agreement and Additional Protocol that were done between Turkey and EU, also the services on free movement had been taken place. But, according to the agreements about Turkey and that Turkey is a member of Customs Union and since the European Court Of Justice had given resolutions on Turkey?s favor and so Turkey should be also utilizing from services on free movement, in practice, EU countries prevent this by their divergent actions time after time. But, regarding Turkey the freedom of the service presentation could not provided fully, yet, for example, there are some important blockages about free movement for the work of lawyer. Especially in article 1136 of the Lawyer Law, to carry out the work of lawyer, a condition of being citizenship has been put into force and this is in the first row of the obstacles about this. In our study, it is dwelled on all these issues and in result; it has been reached to which some alterations should be done in Turkish law in respect to adopt EU regulations, to bring out new arrangements and to remove some applications in practice. In the entire of our thesis study which is constituted with three parts, besides law regulations to offer solutions for these studied issues, it has been utilized from European Court Of Justice resolutions, as well. In the first part mentioned about EU?s history and especially dwelled on services on free movement considering about decisions of EU agreements. In the second part the process about services of free movement on Turkey starting with Ankara Agreement has been placed. In the last part, mentioned about free movement of the work of lawyer in the frame of EU and Turkey legislations and dwelled on the adaptation problem of Turkish laws and Union Acquis and accepted directives on this matter and these issues have been tried to be explained.