Şeyh Muhammed Fahrî Sünbülî Dîvânçesi (tenkitli metin)
The editional critic of Divance of Seyh Muhammed Fahrî Sünbülî
- Tez No: 249830
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma, Şeyh Muhammed Fahrî Sünbülî'nin Divançesi'nin tespit edilen iki nüshadan hareketle tenkitli metninin hazırlanmasından oluşmaktadır. Çalışmada EE ve AE kısaltmalarıyla verilen iki el yazma nüshadan başka nüshaya rastlanmamıştır.Dört bölümden oluşan çalışmanın girişinde, 18. yüzyılın başında İstanbul'da Koruklu Tekkesi şeyhi olan Şeyh Muhammed Fahrî Sünbülî'nin yaşadığı dönemle ilgili kısaca bilgi verilmiş, kaynaklardan faydalanılarak elde edilen bilgiler doğrultusunda şairin hayatı, tasavvufi yönü ve eseri birinci bölümde incelenmiştir. Divançesi'nin esas alındığı Edebî Şahsiyeti bölümünde eser, şekil, dil ve üslup ile muhteva özellikleri açısından ele alınmıştır. Nüshaların tanıtımı ile metnin kurulmasında gözetilen yöntemler ayrı bir bölümde incelenmiştir.143 gazel ve 16 murabbadan oluşan 159 manzumelik divançenin tenkitli metni kurulurken nüsha farklılıkları dipnotlarla belirtilmiştir. Çalışmanın sonuna sözlük, şiir indeksi, nüshaların tıpkıbasımları eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consisits of the preparation of the editional critic of Divance of Seyh Muhammed Fahri Sünbülî depending on two copies. There is no another copy on this paper apart from the two handwritings given through the shortening of EE and AE.At the beginning of the paper consisiting of four parts a brief knowledge about the period in which Seyh Muhammed Fahrî Sünbülî, seyh of Koruklu Tekke in the earlies of the 18th century, lived is given. His life, view of sufism and work are examined in the first part by the means of the knowledge attained from the written source of information.. At the part of His Literary Individuality in which his Divance is central, the work is considered through the features of its form, language, style and content. The methods considered or used at the presentation of copies and forming of text are examined at another part.While forming the editional text of Divance having 159 poems consisting of 143 gazel and 16 murabba, the differences of copy are clarified by footnote. Vocabulary, index of poem, the printing of copies are attached to the end of the paper.