Anadolu öğretmen liseleri öğrencileri ile Anadolu liseleri öğrencilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının ölçülmesi (Konya il örneği)
Observation of Anatoiian teacher training high schools and Anatolian high schools students' attitudes for profession of teaching (Konya city sample)
- Tez No: 249829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın problemini ?Anadolu Öğretmen Liseleri öğrencileri ile Anadolu Liseleri öğrencilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının ölçülmesi ve analizi? oluşturmuştur.Yapılan çalışma Konya ilindeki Anadolu Öğretmen Liseleri ile Anadolu Liselerinden seçilen öğrenciler üzerinde uygulanmıştır.Araştırma örneklem grubuna giren öğrencilerin ?öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ölçeği? ndeki sorulara verilen cevaplarla sınırlıdır.Araştırmada dört maddelik kişisel bilgilerle ilgili soruların bulunduğu ?Kişisel Bilgiler Formu? ile Aşkar ve Erden tarafından geliştirilen likert tipi on maddelik ? öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ölçeği? kullanılmıştır. Öğrencilerin ölçekteki sorularla ilgili olan ?tamamen katılıyorum?, ?katılıyorum?, ?kararsızım?, ?katılmıyorum?, ?tamamen katılmıyorum? seçeneklerinden kendilerine uygun olanı işaretlemeleri istenmiştir.Araştırma sonucunda Anadolu Öğretmen Liseleri Öğrencilerinin Anadolu Lisesi öğrencilerine kıyasla öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır.Anadolu Öğretmen Lisesinin sınıflarının öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında fark olmadığını göstermektedir. Bu bulguya göre sınıflar arasında tutum puanlarının benzerliği görülmektedir. Bu durum Anadolu Liseleri içinde geçerlidir.Araştırmadan elde edilen bulgular ile ortalamalar arasında kızlar lehine anlamlı farklılığın olduğu saptanmıştır.Anne veya babası öğretmen olanların ana veya babası öğretmen olmayanlara göre tutumlarında bir fark bulunup bulunmadığı konusunda ise; Ulaşılan bulgulara göre öğrencilerin ana veya babasının öğretmen olması ile tutumları arasında anlamlı fark oluşturmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research?s subject composed of comparative observation of Anatolian Teacher Training High School and Anatolian High School students? attitudes for profession of teaching .This project is carried out on selected Anatolian Teacher Training High School and Anatolian High School students in KonyaResearch is limited to students determined as samples answering the questions oriented to profession of teaching attitude observation.Questions related with 4 items of personal knowledge found in Personal Knowledge Form and 10 items of likert type `?profession of teaching attitude observation?? developed by Aşkar&Erden are used at research.Students are requested to point out the best options from `?I completely agree??, `?I agree??, `?I am uncertain??, `?I disagree??, `? I completely disagree?? for the questions at the scale.The research results of Anatolian Teacher Training High School students? attitudes for profession of teaching is more significant than Anatolian High School students? attitudes for profession of teaching.This research shows there is no difference of attitudes for profession of teaching among Anatolian Teacher Training High School classes . According to this finding, attitude points? similarity are shown between classes.This situation is also valid for Anatolian High Schools.Significant difference in favour of girls is determined from average findings of research.Other sub-problem of this research is difference between attitudes of student?s having teacher parents and students? having no teacher parents. Findings reached have not consist of significant differnece between students? having teacher parents and their attitude.