Yeni görsel sanatlar dersi öğretim programına ilişkin öğretmen görüşlerinin tespit edilmesi
Investigating teachers' views concerning new visual arts teaching curriculum
- Tez No: 249838
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. SELÇUK DUMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüz koşullarında yeniden yapılandırılan eğitim sistemimizin öğretim programları kapsamında, Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programı'nın da oluşturulmasına ihtiyaç duyulmuş ve bu nedenle ?İlköğretim Resim-iş (1?8. sınıflar) Dersi Programı?nın uygulamadan kaldırılması kararlaştırılmıştır. Bunun yerine, İlköğretimde Görsel Sanatlar (1?8. sınıflar) Dersi öğretim programının 2006?2007 öğretim yılından itibaren 1. 2. 3. 4. 5. 6 sınıflardan başlamak üzere kabulüne karar verilmiştir. Bu çalışmada; Türk Eğitim Sisteminde yeni bir yaklaşımla ve öğrencilerin sanat eğitiminde kazanmaları beklenen yetilerle donanmasını amaçlayan yeni Görsel Sanatlar dersi programına ilişkin, önemi yadsınmayacak olan Görsel Sanatlar öğretmenlerin görüşlerini belirlemek, belirlenen görüşlere dayalı olarak var olan durumu betimlemek amaçlanmıştır.Betimsel yöntemin kullanıldığı çalışmada; Trabzon ili, merkez ve ilçelerindeki tüm görsel sanatlar öğretmenlerine ulaşılarak, gönüllülük esasıyla araştırmaya katılan 112 öğretmeninin, 2008?2009 eğitim öğretim döneminde yeni görsel sanatlar öğretim programına yönelik görüşlerine ulaşılmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen ve yeni görsel sanatlar öğretim programı hakkında öğretmenlerin görüşlerini belirlemeyi amaçlayan 42 maddelik görüş anket ile elde edilmiştir.Araştırmanın neticesinde; öğretmenlerin, ?yapılandırmacı temelli öğrenci merkezli? yaklaşımla hazırlanmış GSD öğretim programına ve öğelerine yönelik genellikle olumlu görüş bildirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin, öğrenme alanlarının yeniden sınıflandırılmasıyla dersin öğretiminin daha etkili kılındığı ile ilgili net görüş bildirmezken bu öğrenme alanları içinde ?Müze Eğitimi?ne başlıca yer verilmesinin olumlu bir yenilik olduğu şeklinde görüş bildirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within restructured teaching curriculum of our education system under present conditions, it is also needed to form a Visual Arts Course Teaching Curriculum and thus, it has been decided to abolish the curriculum of Primary School Artwork Course (1st ? 8th grades). Instead of this, beginning from 1st to 6th grades in 2006-2007 Education Years, admission of the teaching curriculum of Visual Arts Course (1st ? 8th grades) is decided. In this study, the views of Visual Arts teachers towards new Visual Arts course curriculum, based on defined views of which importance cannot be ignored, a new approach in Turkish Education System which aims to get students equipped with and are expected to gain skills in arts education, are aimed to describe.In this study, views of 112 Visual Arts teachers from Trabzon and its districts that voluntarily joined in the study, about the new Visual Arts teaching curriculum in the education year 2008-2009 are achieved. The questionnaire data that developed by the researcher is achieved with a survey including 42 questions aiming to specify the views of the teachers about the new visual arts teaching curriculum.As a result of the survey, generally positive views from the teachers about the new visual arts course teaching program and its elements arranged with the `?constructivist-based student-centred?? approach, is achieved. In addition to this, the teachers have not stated clear view that by reclassifying the learning environment, teaching the course would be effective, however, it is clear that primarily including `?Museum Education?? in the learning environment has been a positive innovation.