Orta öğretim dokuzuncu sınıf coğrafya ders kitaplarının niteliği hakkında öğretmen görüşlerinin tespit edilmesi
Determination of teachers' ideas concerning about qualitative of secondary education nineth grade geography new coursebooks
- Tez No: 249840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZLI SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada ortaöğretim dokuzuncu sınıf coğrafya ders kitapları incelenmiş, uygulanan anket çalışmaları ile coğrafya öğretmenlerinin okuttukları Dokuzuncu sınıf coğrafya ders kitapları hakkındaki öğretmen görüşleri tespit edilmiş ve yorumlanmıştır. Ders kitapları; eğitim ve öğretimin sistemli bir şekilde sunulabilmesi için öğretmenlerimize ve öğrencilerimize rehber niteliğindeki, önemli bir materyaldir. Ve hala okullarımızda başvurulan tek ve en önemli kaynaktır. Bu durum, ders kitaplarının daha nitelikli ve daha kaliteli hazırlanmasını zorunlu hale getirmektedir.Genel olarak ders kitaplarına baktığımızda içerik, tasarım, sınama, dil ve anlatım ile fiziksel açıdan eksikliklerinin bulunduğunu görmekteyiz. Araştırmamızın içeriğini oluşturan dokuzuncu sınıf coğrafya ders kitapları öğretmen ve öğrenci açısından bekleneni verememektedir ve çağdaş ders kitapları ölçütlerini tam olarak karşılayacak nitelikte değildir.Çalışmanın bir bölümünde ders kitaplarının eğitim ve öğretimimiz açısından yeri ve önemi belirtilirken, çalışmanın esasını dokuzuncu sınıf coğrafya ders kitaplarını incelemek için kullanılan sekiz bölümden oluşan öğretmen anket formunun değerlendirilmesi oluşturmaktadır.Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda dokuzuncu sınıf coğrafya ders kitaplarının belli yönlerde eksiklerinin olduğu öğretmenlerin bu durumun farkında oldukları söylenebilir. Ders kitaplarının önemli bir eğitim ve öğretim aracı olarak kabul edildiği ülkemizde daha nitelikli, daha kaliteli kitaplar yazılması hem öğrencinin derse ilgisini arttıracak hem de eğitimdeki başarıyı olumlu yönde etkileyecektir. Bu bilgiler doğrultusunda coğrafya öğretmenleri, ders kitabı yazarları, yayınevleri ile M.E.B ve alanda araştırma yapacaklara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, 9th grade secondary school pupils? geography coursebook has been analyzed, and the teachers? opinions about the coursebook they teach have been determined and interpreted. The coursebooks are important materials which are guide for both the teachers and the pupils so that education and teaching can be implemented systematically. Still coursebooks are the sole and the most important resource which is made use of in our schools. This case makes it necessary that the coursebooks should be prepared more qualifiedly.Generally, when we examine the coursebooks, we can easily notice that there are important deficiencies. The 9th grade geography coursebook which is the subject of our research can not meet the expectations of the teachers and pupils, and is not qualified enough to meet the contemporary coursebook criteria.While the importance of the cousebooks is dealt with educational and teaching point of view in one part, the evaluation of teacher inquiry form consisting of eight sections in order to analyze the 9th grade coursebook makes the major part of this study.As a result of the research, it can be said that there are some missing parts and the teachers are aware of these. More qualifiedly-prepared coursebooks will both increase the students? attention and affect the success in education positively in our country where coursebooks are regarded as an important teaching material tool. In the light of findings, the geography teachers make suggestions to coursebook writers, publisher?s, National Educational Ministry and those who will make research in this field.