Coğrafya programındaki 'yer yuvarlağı' ünitesinin beyin fırtınası tekniği ve gösteri yöntemi kullanılarak öğretilmesi (Lise 1.Sınıf ders örneği)
Teaching of the 'yer yuvarlağı' unit in the geography program by using brain storming technique and display method
  1. Tez No: 206925
  2. Yazar: EMİNE İPLİKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Coğrafya Programındaki ?Yer Yuvarlağı? ünitesinin öğretiminde kullanılanbeyin fırtınası tekniği ile gösteri yönteminin öğrenci başarısını arttırmada etkili olupolmadığını saptamayı amaçlayan bu araştırma deneysel yöntem kullanılarakgerçekleştirilmiştir.Lise 1 Coğrafya dersine ait ?Yer Yuvarlağı? ünitesine ait kavramların beyinfırtınası tekniği ve gösteri yöntemi kullanılarak öğretilmesi hedeflenen buaraştırmada biri deney, diğeri kontrol grubu olmak üzere iki grup seçilmiştir.Araştırmanın örneklemini Ankara ili Keçiören ilçesine bağlı Nene Hatun Fen Lisesi2005-2006 öğretim yılı dokuzuncu sınıf öğrencileri oluşturmuştur (n=70 ).Deneklerin seçimi tamamen tesadüfi olarak (random) yapılmıştır. Araştırmadaöntest-sontest deney deseni (desen 1) kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak sözkonusu üniteye ait konulardan 40 soruluk çoktan seçmeli test tipinden oluşan birölçme aracı kullanılmıştır. Verilerin analizinde iki değişken arasındaki farkınanlamlılığını saptamada kullanılan t-testi kullanılmıştır. Verilerin analizindekullanılan istatistiki işlemlerden elde edilen bulgulardan şu sonuçlar çıkmıştır.1. Deney grubunda kullanılan beyin fırtınası tekniği ile gösteri yöntemiöğrenci başarısını arttırmada anlatım yönteminden daha etkilidir.2. Yapısalcı kurama dayalı olarak seçilen gösteri yöntemi beyin fırtınasıtekniğinin Yer Yuvarlağı ünitesine ait konuların öğretilmesinde daha etkili olduğusöylenebilir.3. Kontrol grubuna uygulanan anlatım yöntemi öğrenci başarısını artırmadaseçmeli yöntemden daha az anlamlıdır.Araştırmanın daha geniş örneklemlere farklı yöntemler kullanılarak uygulanmasıfaydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
This research, of which aim is to find out whether the brain storming techniqueand display method which are used in teaching the ?Yer Yuvarlağı? unit in theGeography Program are effective on student achievement or not, has been done byusing experimental method.In this research ,which aimed at teaching the concepts belonging to the ?YerYuvarlağı? unit of the first class of the high school using the brain stormingtechnique and display method ,two groups are selected;one of which is the controlgroup and the other one is the experimental group. The sample of this research isformed by the ninth class students of the Nene Hatun High School which is tied tothe Keçiören district in Ankara in the academic year of 2005-2006 (n=70 ). Thesamples are selected completely randomly. Pretest post-test experimental design(design 1) is used in the research. As a means of collecting data ,a measuring toolconsisting of a multiple selective test scale which has 40 questions about the subjectsof the mentioned unit is used. For the analysis of the data,t-test, which is used fordetermining the significance of the difference between two variables , is used. Theresults of the findings obtained from the statistical process which is used for theanalysis of the data are as follows:1. The brain storming technique and display method which areapplied to the experimental group are more effective than the explaining method inincreasing the student achievemnt.2. It can be expressed that; the display method and brain stormingtechnique which are chosen according to the structuralist theory are more effective inteaching the new subject related to the ?Yer Yuvarlağı? unit.3. Explaining method which is applied to the control group is lesseffective than the selecting method in increasing the student achievement.It might be beneficial to conduct the research by using broader samples anddifferent methods.