Coğrafya öğretmenlerinin yapılandırmacı yaklaşıma dayalı yeni programda kullandıkları yöntem ve tekniklere ilişkin görüşlerinin tespit edilmesi
Determination of the geography teachers opinion about the methods and techniques that they use in nev education system which is based on constructivite approach
- Tez No: 249842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDRİS ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Ortaöğretim Coğrafya Öğretmenlerinin yapılandırmacı yaklaşıma dayalı yeni öğretim programında kullandıkları yöntem ve teknikleri değerlendirmektir. Ayrıca coğrafya öğretmenlerinin yapılandırmacı yaklaşımla ilgili görüşleri ve bu yaklaşımda kullandıkları yöntem ve teknikleri uygularken karşılaştıkları problemleri belirlemek, bu problemlere ilişkin çözüm önerilerine ulaşmak amaçlanmıştır.Bu çalışmada verilen duruma açıklık getirmek amacıyla betimleme yönteminin kullanılması uygun bulunmuştur. Veri toplama aracı olarak ise 3 bölüm 33 soruda oluşan anket ile 5 bölüm 15 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat kullanılmıştır.Anket ve mülakatlar SPSS 15.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler hem nitel ve hem de nicel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini Trabzon merkezde ve ilçelerdeki ortaöğretim okullarında görev yapan tüm Coğrafya Öğretmenleri oluşturmuştur. Evreni temsil etmesi adına Trabzon merkezde bulunan 6 düz lise, 3 meslek lisesi ve 3 Anadolu lisesinde görev yapan 40 öğretmen örneklem seçilmiştir.Çalışmadan elde edilen bulgulara göre coğrafya öğretmenlerinin yapılandırmacı yaklaşımda uygulanan yöntem ve teknikleri kullanma düzeyleri cinsiyet, hizmet yılı, mezun olunan bölüme göre farklılık göstermemiştir. Ancak uygulama esnasında karşılaşılan problemlere bakıldığında Anadolu lisesinde görev yapan öğretmenlerin diğerlerine oranla daha az problemle karşılaştıkları tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin yeni yaklaşımda kullanılan yöntemleri daha iyi uygulayabilmeleri için onlara gerekli eğitimin verilmesi gerektiği ve daha önceden aldıkları eğitimin bu konuda yeterli olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigat the secondary school geography teachers? methods and techniques (that they use in their lessons) in terms of constructivist approach. As well as other aim is to determin the opinions related to constructivist approach and the problems that they encounter while using the methods and techniques of constructivist approach, then attaining solution suggestions of these problems.It has been approved to use descriptive method in this study with the aim of providing clarification. A questionnaire consisted 3 unit and 33 questions and a semi-structured interview consisted 5 unit and 15 questions have been used as the data collection tool.Questionnaire and interviews have been analyzed with the SPSS 15.0 statistic program. The data have been analyzed both qualitatively and quantitatively. All the secondary school geography teachers who work at the center of Trabzon, and its towns have been selected for the survey. There are 3 secondary schools, 3 vocational secondary schools and 3 Anatolian secondary schools in centre of Trabzon. 40 teachers who work in these school have been chosen in order to embody the creation.As a result of study analysis, geography teachers? level of using the applied methods and techniques of the Constructivist approach did not vary according to levels of gender, years of service. However, It has been stated that the teachers working at Anatolian high schools encountered fewer problems than the other teachers considering the problems they faced. Moreover, It has emerged that as the education that they had had before is not enough on this issue, the necessary INSET should be provided with the teachers so they can apply the methods and techniques used in the new approach better.?