Coğrafya öğretmenlerinin bilgiye erişim yolları
Ways of access information of geography teachers
  1. Tez No: 397380
  2. Yazar: ZEYNEP BUNCUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, dünyaya ve ülkemize ait coğrafya bilgisine ulaşma konusunda çok önemli bir rolü olan coğrafya öğretmenlerinin daha nitelikli olmalarını sağlamaktır. Bu nedenle; Öğretmen bilgisini artırma, doğru ve güvenilir bilgiye erişme, yapılandırmacı yaklaşımı uygulayabilen araştırma ve merak ruhu olan öğretmenler yetiştirmeye katkı sağlamaktır. Bu araştırmanın nicel bölümünde çalışma grubunu maksimum çeşitlilik örnekleme yolu kullanılarak seçilen liselerde görev yapan coğrafya öğretmenleri oluşturmaktadır. Maksimum çeşitliliğe dayalı örneklemin belirlenmesinde, TÜİK (Türkiye istatistik Kurumu) verilerinden elde edilen istatistiki bölge birimleri sınıflaması, (1., 2., 3., düzey) temel alınmıştır. Buna göre NUTS 1 düzeyindeki 12 bölgeden 1 il seçilmiş, seçilen 12 ilde (İstanbul, Erzincan, Malatya, Kilis, Balıkesir, Manisa, Eskişehir, Karaman, Burdur, Sivas, Çorum ve Rize.) toplam 1076 coğrafya öğretmenine anket uygulanmıştır. Uygulanan anketlerden elde edilen veriler SPSS analiz programında değerlendirilmiş ve aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Coğrafya öğretmenleri tarafından bilimsel bilgi edinmek için en sık tercih edilen yollar internet ve kişisel kütüphane kullanımıdır. İnternetten ulaşılan bilginin ve kişisel kütüphanelerin yeterli bulunması nedeniyle diğer kütüphanelere gereksinim duyulmamaktadır. Coğrafya öğretmenleri yabancı dil bilmedikleri için uluslararası literatürden faydalanmamaktadır. Güncel yayınlar ulaşılamadığı için takip edilmemektedir. Takip edenlerin tercihi ise; dergi, görsel-işitsel materyaller ve atlaslar yönündedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, coğrafya öğretmenlerine yönelik bilimsel bilgiye erişim yolları‟‟ konulu eğitim programı düzenlenebilir. Uluslararası literatürden faydalanabilmeleri için yabancı dil bilgisini artırıcı eğitim programları düzenlenebilir. Üniversitelerin Bilgi ve Belge Yönetimi bölümlerinin desteğiyle kaynak erişimi ve tanıtımını içeren programlar düzenlenebilir. Yukarıdaki programlar Hizmetiçi Eğitimi yoluyla uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide more qualified growth geograpy teachers who have an important role as a guide to reach knowledge of the world and our countrys geograpy. Therefore, increasing teacher knowledge, accessing accurate(right) and reliable information, researching can be applied contructivist approach and educating guidelines having spirit of curiosity is to contribute. The working group of the quantitative section of this research constitutes geograpy teachers, working in high schools which are selected using maximum variation sampling method. In determining the sample based on maximum diversity classification(1., 2., 3., level), of statistical region units obtained from TÜİK( Turkish Statistical Instute) data is based. Accordingly, it was selected 1 city per 12 regions which was level of NUTS 1 and in selected 12 citys ( İstanbul, Balıkesir, Manisa, Eskişehir, Karaman, Burdur, Sivas, Çorum, Rize, Erzincan, Malatya ve Kilis.) 1076 geography teacher were applied questionnaire.The data obtained from the quastionnaires were evaluated using SPSS analysis program and the following results were obtained. The most common preferred ways to obtain scientific information by geography teachers are to use the internet and personal library. Otherwise, the libraries are not preferred. The reason for this, they think that information reached from the internet is enough and other than personal library is not needed. The choices of the followings are magazines, audio- visual materials and atlases. By the Ministry of Education, for geography teachers the way of accessing scientific knowledge training programs can be organized. In order to benefit from the international literatüre, training programs that increase their knowledge of the foreign language can be organized. In universities, with the support of information and documant management section research access and promotion programs can be organized. The above programs can be applied trough in service training.