Süt ineklerinde östron sülfat düzeyleri
  1. Tez No: 24985
  2. Yazar: S.AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu araştırmada, gebelik dönemi sürecinde sütte EXS konsantrasyonunun değişimi ve ineklerde gebelik tanısmdaki geçerliliği araştırılmıştır. Çalışmada 15 süt ineğinde gebeliğin 20. gününde süt progesteron düzeyleri EIA ve gebeliğin sonuna kadar süt E^ miktarları RIA yöntemleri ile belirlenmiştir. Progesteron EIA testinin duyarlığı 4 pg/delik, olarak tespit edilirken, bu testin deneyler arası farkı düşük ve yüksek düzeydeki kontrol örnekleri için sırasıyla %17.7 ve %18.86, deney içi farkı ise yine aynı örnekler için %11.6 ve %19.18 olarak bulunmuştur. ] Östron sülfat RIA testinin duyarlığı 5 pg/ tüp, deneylerarası farkı iki kontrol örneği için %23.7 ve 12. 19, deney içi farkı %14.8, %11.21 olduğu hesaplanmıştır. Progesteron miktarı gebeliğin 20. günü gebe ineklerde 3.3±0.78 ng/ml, gebe olmayanlarda ise 0.16±0.09 ng/ml olarak bulunmuştur. Hayvanlarda gebeliğin 103. gününe kadar E-j^S miktarı düşük bulunmuş (< 65.35 ± 50.9 pg/ml) daha sonra sürekli bir artış tespit edilmiştir. E-j^S ile 110. günden sonra sütte 150 pg/ml ve üstündeki değerler ile gebeliğin pozitif tanısının, 40 pg/ml altındaki miktarlar ile de negatif tanısının yapılabildiği belirlenmiştir. İkiz gebelikte E^^S'in daha yüksek düzeyde seyrettiği, fakat bu miktarların ikizlik tanısı için yeterli olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, EiS concentration were determined during pregnancy and its applicability in pregnancy diag nosis in the cow. The levels of progesterone on day 20 of pregnancy and Oestrone sulphate during pregnancy period were determined by EIA and RIA respectively. The sensitivity of progesterone EIA was determined as 4pg/well and interassay coefficients of variations for low and high levels of control samples were 17.7% and 18.86% respectively. Intraassay coefficients of variations for the same samples were 11.6% and 19.18% respectively. The sensitivity of Oestrone sulphate RIA was de termined as 5 pg/tube and interassay coefficients of vari ations for low and high levels of control samples were 23.7% and 12.19% and intraassay coefficients of variations for the same two samples were 14.8%, 11.21% respectively. It was also found that the progesterone level ob served on the 20. day of pregnancy was 3.3±0.78 ng/ml while it was 0.16+0.09 ng/ml for nonpregnant cows. The low level of E^S was observed until the 103. day of pregnancy and the value was about