Atlarda guaifenesin (GGE) ve thiopental sodium kombinasyonu ile intravenöz genel anestezi
  1. Tez No: 24986
  2. Yazar: A.TAŞKIN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARKUN CANDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
46 7. ÖZET Bu çalışmada Guaifenesin (GGE) ve thiopental sodium kombinasyonu ile atlarda intravenöz genel anestezi uygulanması klinik olarak değerlendirilmiştir. Söz konusu metod; değişik ırk, cinsiyet ve yaşta 23 at üzerinde uygulanmış ve bunlardan 6 atta anestezi sırasında operasyon gerçekleştirilmiştir. Diğer 17'sinde ise deneysel anestezi sağlanmıştır. Genel anestezi için % 10 luk GGE içeren Gujatal (500 mi, Aesculap) 100 mg/kg, solüsyonunun içerisine serum fizyolojik ile % 5 sulandırılarak hazırlanmış thiopental sodium (0.5-1 gr, Abbott) 8.4 mg/kg (1 gr/135 kg) dozda karıştırılarak intravenöz kateter (16 G, Abbocath) aracılığı ile perfüzyon tarzında ve hızlı bir şekilde verilmiştir. Kullanılan bu yöntem ve anestezik kombinasyon dozu ile perfüzyonun başlangıcından itibaren ortalama 12 dakikalık anesteziye giriş dönemi ile birçok operasyonun rahatlıkla yapılabileceği derinlikte ortalama 45 dakikalık bir şirürjikal anestezi sağlanmıştır. Olgularda uyanma dönemi ortalama 28 dakika olarak belirlenmiştir. İlave thiopental sodium dozları ile şirürjikal anestezi operasyon uygulanan bazı olgularda 75 dakikaya kadar uzatılmıştır. Anesteziye giriş ve uyanma döneminde hayvanda herhangi bir eksitasyon ve savunma reaksiyonları gözlenmemiş, anestezi süresince de mükemmel bir miyorelaksasyon sağlanmıştır.47 Nabız sayılarında anesteziye giriş döneminde görülen artmalar uyanma döneminde normale dönmüştür. Solunum sayısında anesteziye girişte görülen azalma şirürjikal anestezide aynı düzeyde kalmış ve uyanma döneminin sonuna doğru normal düzeyine ulaşmıştır. Çalışmada hiçbir olguda apnoe ile karşılaşılmamıştır. Beden ısılanndaki ortalama 1° C 'ye varan azalma yine uyanma döneminin sonunda normale dönmüştür. Anestezi uygulamasının, kan değerlerinde önemli sayılabilecek bir değişikliğe neden olmadığı saptanmıştır. Atlarda genel anestezi amacıyla GGE ve thiopental sodium kombinasyonunun; i.v. yolla kullanılmasının uygulama kolaylığı, solunum, kalp ve metabolizma yönünden olumsuz etkilerinin bulunmaması, mükemmel miyorelaksasyon ile yeterli süre ve derinlikte reversibl bir genel anestezi sağlaması nedeniyle saha anestezisinde güvenle kullanılabilecek bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
48 8. SUMMARY In this study, application of intravenous general anesthesia in horses by Guaifenesin (GGE) and thiopental sodium combination was evaluated. This method was employed on 23 horses of various breed, sex and age. Operation was carried out on 6 horses during the anesthesia. Experimental anesthesia was done in the other 17 horses. Gujatal (500 ml., Aesculap) that contained %10 GGE (100 mg/kg) was mixed with %5 Thiopental sodium (Pentothal, Abbott, 0.5-1 g) in 8.4 mg/kg (lg/135kg) dose and was used for general anesthesia. It was administrated by quick perfusion with intravenous catheter. With this method and anesthetic combination dose, induction period of 12 min. following the beginning of perfusion and an average of 45 min. surgical anesthesia, in the depth of which a number of operations could be carried out was obtained. İn these cases, approximately 28 min. was required for recovery period. With additional doses of thiopental sodium, surgical anesthesia was extended to 75 min. in some cases. During the induction and recovery, no excitation or defence reactions were observed and an excellent muscular relaxation was obtained throughout the anesthesia.49 Heart rates that increased at the beginning of anesthesia returned to normal values in the period of recovery. Decrease in respiration rates at the beginning of anesthesia kept the same levels in the course of anesthesia, but it was reached to normal levels towards the end of recovery period. Body temperatures decreased by 1 °C, they were however, at normal levels at the end of recovery period. It was found that anesthesia did not lead to any considerable change in blood values. For the reasons stated above, it was concluded that the use of GGE and thiopental sodium as a mixed solution intravenously can be applied for general anesthesia safely, because it was easy to apply, it did not have any adverse effect on respiration, heart and metabolism. On the other hand it provided an excellent muscular relaxation and reversible general anesthesia in sufficient period and depth.