Newcastle hastalığına karşı aşılanmış tavuklarda hemaglutinasyon-inhibisyon (HI) testinin serum ve kağıt şeritlere emdirilmiş kan ile yapılarak karşılaştırılması ve standardizasyonu
- Tez No: 24984
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARDA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
85 7. ÖZET Bu çalışmada» Newcastle hastalığına karşı aşılanmış tavukların; kağıt şeritlere emdirilmiş kanlarından elde edilen elüsyon sıvıları ve yine aynı hayvanların kan serumları ile karşılaştırmalı olarak HI testi gerçekleştirilmiş ve testin standardize sy onu sağlanmıştır* Bu amaçla» incelenen ve pozitif sonuç veren 245 tavuğa ait serum ve şeritlerden elde edilen elüsyon sıvısı örnekleri değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan ön çalışma ile kağıt şeritler için en iyi elüsyon suresi 18 saat» en iyi elüsyon ısısı ise 22°C olarak tespit edilmiştir. Kağıt şeritlerin ve serumların muhafaza sü relerinin tespiti çalışmasında 30 tavuk kullanılmıştır. Bu amaçla; kağıt şeritler 5» 10» 15 gün 4°C de» aynı hayvanlara ait serumlar İse ilk değerlendirmeyi takiben 5» 10, 15 gün 4°C de muhafaza edilmişlerdir. Kağıt şeritler ve serumların HI titreleri» muhafaza işleminden once ve her muhafaza süre sinden sonra tespit edilerek karşılaştırılmıştır. Buna göre kağıt şeritlerdeki titrelerin; 5» 10» 15 gün muhafaza edilen 16 numunede, aynı hayvanlara ait ilk değerlendirilen şeritler le aynı, 5» 10, 15 gün muhafaza edilen 8 kağıt şeritte ise düştüğü ve 6 kağıt şeritteki değerlerin değişkenlik gösterdi ği, ilk olarak değerlendirilen serum titrelerinin ise; ilk değerlendirmeden sonra 5» 10» 15 gün muhafaza edilen 15 numu nede aynı, 7 numunede düştüğü ve 8 numunede ise değişkenlik gösterdiği saptanmıştır. Bu verilere göre uygun bir muhafaza86 süresi tespit edilememiştir. Kan emdirilen kağıt şeritlerin kurutulup, hiç bekletilmeden 22°C de 18 saatlik elüsyondan sonra ve yine serumların da bu çalışmada 4°C de 18 saat bek letildikten sonra HI testinin gerçekleştirilmesi ile en iyi sonuçlar alınmıştır. Değerlendirmeye alınan 245 kağıt şeritten HI titresi serumla aynı olan şeritlerin sayısı 77 (% 31-43)» serumdan 1 titre düşük şeritlerin sayısı 63 (% 25.71), 2 titre düşük şe ritlerin sayısı 67 (% 27.34) olarak saptanmıştır. Serumdan 3 titre düşük olan şeritlerin sayısı 24 (% 9.80), 4 titre dü şük olan şeritlerin sayısı 10 {% 4.08) olarak belirlenmiştir. Serumdan 5 titre düşük olan şeritlerin sayısı ise 2 (% 0.82), 6 titre düşük olan şeritlerin sayısı da yine 2 (# 0.82) ola rak tespit edilmiştir. Bu çalışmada, Newcastle hastalığına karşı aşılanmış tavuklarda, HI testinin kan serumu yerine kağıt şeritlere emdirilmiş kandan elde edilen elüsyon sıvısı ile de yapılabi leceği kanaatine varılmıştır. Bu denemede, incelenen serumla rın ortalama HI titresi, şeritlerin ortalama HI titre sinden 1*35 daha yüksek bulunmuştur. Ancak, bu fark küçük olmakla birlikte, incelenen gruplar düzeyinde ortalama HI titreleri arasındaki farklar 0.47 ile 2.33 arasında geniş bir variasyon gösterdiğinden, şeritlerle yapılan HI testinde, serumlar için bağışıklık göstergesi olarak kabul edilen 7 kriteri gibi kesin bir değer belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
87 8. SUMMARY In this study, elution fluids obtained from paper strips saturated with blood from chickens vaccinated against Newcastle disease was examined by HI test and compared with HI teat using the sera of same chickens* In the study, elution fluids and sera from 245 HI positive chickens were used. In preliminary experiments it was determined that the most convenient elution time was 18 h and the temperature was 22°C. A total of 30 chickens was used to determine the storage time of paper strips and sera» Paper strips were stored at 4°C for 5» 10 and 15 days, sera from same animals were assayed for HI titers and stored at 4°C for 5, 10 and 15 days. HI titers of paper strips and sera were determined before the storage and after each storage time and compared. In 16 strip samples, pre-and post-storage (5, 10, 15 days) HI titers were same; in 8 strips HI titers of stored strips were lower than fresh samples; and 6 samples results were variable. In 15 se rum samples, pre- and post-storage (5, 10, 15 days) HI titers were same; in 7 serum samples HI titers of stored sera were lower than fresh samples; and 8 samples results were variable. According to these results a standard storage time could not be determined. In fact the highest titers were obtained from fresh paper strips immediately eluted at 22°C for 18 h. In this study, the highest titers were obtained with sera stored at 4°C for 18 h.88 Of 245 chickens, 77 (31.43 %) have same paper elution HI titer and serum HI titer, 63 (25.71 %) have 1 titer lower paper elution HI titer than serum. The distribution of elution fluids with 2, 3t 4, 5 and 6 titer lower HI titers than serum was 67 (27.34 %)t 24 (9.80 %), 10 (4.08 %), 2 (0.82 %) and 2 (0.82 %)9 respectively. It was determined that HI tests of Newcastle disease vaccinated chicken could be performed with elution fluid obta ined from blood saturated paper strips instead of serum. Mean HI titer of serum was higher (1.35 titer) than paper strips. Although the difference between serum and paper was small, the differences between titers variated between 0.47 and 2#33. For this reason, an immunity criteria for paper strip method could not be established.