An investigation into tertiary level Turkish efl students' awareness level of learner autonomy and their attitudes
Yüksek öğrenim kurumlarındaki, İngilizce?yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin öğrenen otonomisi hakkındaki farkındalık seviyeleri ve tutumları üzerine bir inceleme
- Tez No: 249855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. KASIM VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Global dünyanın temel gereksinmelerinden biri İngilizce öğrenmek ve bu dili gerek yazılı gerekse sözlü olarak en iyi şekilde kullanmaktır. Ancak klasik eğitim sistemi yeterli öğrenmeyi sağlayamadığından yeni kavramlar geliştirilmiştir. Bu kavramların en önemlilerinden biri öğrenci/öğrenen özerkliğidir. Ülkemizde son yıllarda bu konu incelenmeye ve bu becerinin yararları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Ancak çalışmalar fazla yeterli olmadığından bu konunun daha fazla üzerinde durulması gerekmekte ve söz konusu becerinin yabancı dil ortamında nasıl algılandığı veya algılanması gerektiği incelenmelidir. Bu çalışma öğrenci otonomisi kavramını çeşitli boyutlarıyla incelemektedir. Öncelikle, söz konusu kavramın öğrenciler tarafından nasıl algılandığı, bu becerinin gereklilikleri ve temel özellikleri konusunda öğrencilerin tepkileri saptanmıştır. İkinci olarak, öğrencinin otonom öğrenmesini geliştirme adına yaptığı sınıf dışı faaliyetler üzerinde durulmuştur. Üçüncü olarak, otonomi kavramının öğrenme ortamında geliştirilmesi konusunda katılımcıların tutumları incelenmiştir. Veriler, öğrenci anketi ve yarı yapılandırılmış mülakat kullanılarak elde edilmiştir. Örneklem grubu Karadeniz Teknik Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümündeki öğrenciler seçilerek oluşturulmuştur. Öncelikle, amaçsal seçim yöntemiyle belirlenen 70 öğrenciye anket dağıtılmıştır. İkinci olarak, 6 öğrenci aynı seçim yönteminin kullanılmasıyla belirlenmiş ve kendileriyle mülakat yapılmıştır. Anketten elde edilen nicel veriler SPSS (15.0 versiyon) kullanılarak incelenmiştir (örn, güvenirlik analizi, tanımsal istatistik, ortalama, standart sapma, frekans, yüzdelik değerler ve Chi-Square Testi). Mülakattan elde edilen veriler ise nitel analiz teknikleri (örn, kayıt çözümleme, listeleme, yorumlama v.b.) kullanılarak elde edilmiştir. Sonuçlar, katılımcıların otonom öğrenme kavramına aşina olduklarını ve otonom öğrenmenin gerektirdiği birçok beceriyi yerine getirmeye çalıştıklarını göstermiştir. Bu noktada öğrencilerin görüşleri ve eğitim kıdemleri arasında önemli bir fark görülmemiştir. İkinci olarak, katılımcıların otonom öğrenme süreçlerini geliştirmek için sınıf dışı faaliyetlere katılma eğilimi gösterdikleri saptanmıştır. Üçüncü olarak katılımcıların söz konusu becerinin geliştirilmesi konusunda olumlu tutumlara sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
One of the requirements of the global world is to learn English and use it effectively both in written and spoken discourse. Since traditional education system may not, however, ensure one to learn it sufficiently, new notions have been developed. One of the most important notions to be developed is learner autonomy or student autonomy as it is also called. Recently, in our country learner autonomy has also been attempted to be examined and revealed its main avails. However, since workings on learner autonomy are not very satisfactory, it is mandatory to give point to the main notion and to examine how it is perceived and how it should be perceived. This study, then, examined the notion of learner autonomy on the basis of its several dimensions. First of all, it investigated how learner autonomy was perceived by students and revealed their reactions about its main requirements and attributes. Secondly, it underlined the particular outside-the-classroom activities that students performed in an attempt to develop their autonomy level. Thirdly, it examined students? thoughts about its promotion in their learning setting. Data were collected by use of a student questionnaire and semi-structured interview. The sampling group was constructed by selecting students of Karadeniz Technical University in Western Languages and Literatures. Firstly, 70 students, who were selected by purposive sampling, were distributed the questionnaire. Secondly, 6 students were selected using the same sampling technique and they were interviewed. Data obtained from the questionnaire were analyzed using SPSS (15.0 versions) (e.g., reliability statistics, descriptive statistics, means, standard deviations, frequencies, percentages and Chi-square Tests). Data obtained from the semi-structured interview were analyzed by using qualitative analysis techniques (e.g., listening to records, listing, interpretation etc.). The results revealed that respondents are familiar with autonomous learning and attempt to fulfill its requirements. In this respect, it was not seen a significant difference between the respondents? attitudes towards what was researched and their grades. Secondly, it was revealed that the respondents tend to make practice outside the classroom to develop their autonomy. Thirdly, it can be said that the respondents have positive attitudes towards the promotion of learner autonomy in their current educational setting.