16-18 yaş grubu basketbol, futbol ve hentbolcuların aerobik güç performanslarının karşılaştırılması: Deneysel araştırma
Comparing the aerobic power performances of basketball, football and, handball players between ages of 16 and 18: Experimental research
  1. Tez No: 249854
  2. Yazar: İBRAHİM CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, 16-18 yaş grubu basketbol, futbol ve hentbol oyuncularının aerobik güç performanslarının karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla yaşları 16-18 arasında değişen 16 basketbol oyuncusu, 20 futbol oyuncusu ve 13 hentbol oyuncusu olmak üzere toplam 49 denek seçilmiştir. Sporculara bir saha testi olan Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Seviye 1 testi yaptırılmış ve sporcuların koşu mesafeleri, maksimal oksijen tüketimi değerleri ve maksimal kalp atım sayıları incelenmiştir.Test sonuçlarına göre; sporcuların toplam koşu mesafeleri ve maksimal oksijen tüketimi değerleri açısından sportif branş değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık varken, maksimal kalp atım sayısı yönünden ise sportif branş değişkenleri arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı bulunmuştur. Ayrıca, sporcuların toplam koşu mesafeleri ile maksimal kalp atım sayıları arasında ve sporcuların maksimal kalp atım sayıları ile maksimal oksijen tüketimleri arasında anlamlı bir ilişki yokken, sporcuların toplam koşu mesafeleri ile maksimal oksijen tüketimleri arasında yüksek düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.Sonuç olarak, futbolcuların aerobik güç performanslarının daha iyi olduğu, buna karşılık hentbol ve basketbolcuların aerobik güç performanslarının ise benzer olduğu sonucuna istatistiki olarak varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is compare aerobic power performances of groups of basketball, football and handball players between 16-18 years old. There are 16 basketball, 20 football and 13 handball players; in total 49 different players are choosen between 16-18 for the study. The players have been expoused to Yo-Yo Intermitten Recovery Level 1 test which is a field test, and distances of their running, maximal oxygen exhaustion values and maximal heart beating numbers are analyzed.According the test results, even there is quite meaningful difference between total distances of the players running and maximal oxygen exhaustion, but there is no difference between the maximal heart beatings and the different supports that they are playing. Additionally, there is not meaningfull difference between the distance of their runnings and maximal heart beatings, and maximal heart beatings and maximal oxygen exhaustion, but there is highly pozitifly involvement between the distance of their runnings and maximal oxygen exhaustion.After all these test the football players have beter at aerobic power performances than the others, handball and the basketball players? aerobic power performance are similiar to each other statistically.