An experimental study on the role of creative drama in alleviating language anxiety in speaking classes with reference to teachers' and learners' perceptions of language anxiety
Konuşma derslerindeki dil kaygısını azaltmada yaratıcı dramanın rolü üzerine deneysel bir çalışma ve öğretmenlerin ve öğrencilerin dil kaygısına dair tutumları
  1. Tez No: 249862
  2. Yazar: HASAN SAĞLAMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrencilerdeki kaygı düzeyini saptamak, öğretmen ve öğrencilerin konuşma derslerindeki dil kaygısına yönelik tutumlarını belirlemek ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulundaki konuşma derslerinde yaşanan dil kaygısını azaltmak için alternatif bir yöntem aramaktır. Öncelikle, okulun dil kaygısı bakımından genel durumunun ne olduğunu saptamak için (Yabancı dil sınıfı kaygı ölçeğinden uyarlanmış)Yabancı Dil Konuşma Kaygısı Ölçeği, farklı öğrenim düzeylerinden (Başlangıç, orta seviye öncesi ve orta seviye) rastgele seçilen 565 kişiye uygulanmıştır. Daha sonra konuşma derslerindeki dil kaygısına yönelik tutumlarını öğrenmek üzere aynı okuldan 30 öğrenci ve 20 öğretim görevlisiyle yarı-yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Mülakata katılan öğrenciler rastgele seçilmiş, öğretim görevlileri ise amaçlı örneklem yöntemiyle belirlenmiştir. Bütün bu safhalardan sonra, daha önceden 123 saat yaratıcı drama ve liderlik çalıştayına katılan araştırmacı önderliğinde 6 haftalık bir yaratıcı drama programı düzenlenmiştir. Bu program çerçevesinde rastgele seçilen 22 katılımcıya bir tek gruplu öntest-sontest çalışması yapılarak, programın konuşma derslerindeki dil kaygısı üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Anketlerden edinilen veriler SPSS yazılımı kullanılarak, mülakatlardan edinilen veriler ise içerik analizi yapılarak incelenmiştir. Bulgulara göre konuşma dersi performans notlarıyla kaygı düzeyleri karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Anketlerden elde edilen diğer bir sonuç bayanların erkeklerden daha kaygılı olduğunu göstermiştir. Bayanların erkeklerden daha kaygılı olmasına rağmen, konuşma derslerindeki performans notlarının erkeklerden daha iyi olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra, yaratıcı drama programına katılan öğrencilerin dil kaygısı seviyelerinde kayda değer bir düşüş olduğu saptanmıştır. Çalışma, anketlerdeki bulgular ve öğretmen ve öğrencilerle düzenlenen mülakatlar ışığında kaygının sebepleri, etkileri ve dışavurumunu detaylı olarak inceler.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to identify the language anxiety level of students, explore students? and teachers? perceptions of language anxiety in speaking classes and seek an alternative way to reduce language anxiety in speaking classes at the School of Foreign Languages at Karadeniz Technical University. First of all, to have an overall picture of the school in terms of language anxiety, the Foreign Language Speaking Anxiety Scale (an adapted version of the Foreign Language Classroom Anxiety Scale) was administered to 565 students who were randomly selected from different levels, namely beginner, pre-intermediate and intermediate. Next, semi-structured interviews were carried out with 30 students and 20 speaking teachers to get their perceptions of language anxiety in speaking courses. The students for the interviews were randomly selected and a purposive sampling procedure was employed in the selection of the teachers. After all these, a one-group pre-test/post-test study was carried out with 22 randomly selected students who attended a 6-week creative drama program run by the researcher who received creative drama and leadership training for 123 hours. The FLSAS was administered to the participants before and after the 6-week study, and the findings were compared to see the impact of the treatment. The findings from the questionnaires were analyzed through the SPSS and the interviews were analyzed through qualitative content analysis. The results reveal that there is not a significant difference when speaking classroom performance grades and anxiety levels are correlated. Another finding from the questionnaires is that females were found to be more anxious than males according to the FLSAS. Although the females were found to be more anxious than the males, their speaking performance grades were found to be significantly better than the males. Moreover, a statistically significant decrease was found in the language anxiety levels of students who participated in the creative drama program. The study also elaborates on the possible sources, effects and manifestations of anxiety with reference to the findings from the questionnaires and interviews carried out with students and teachers.