Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden hak kazanan üçüncü kişinin hukuki durumu
The legal situation of the third party, who acquire the rights from the contract of construction for condominium
  1. Tez No: 249870
  2. Yazar: GÜRKAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERZAN ERZURUMLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamızın konusu, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden hak kazanan üçüncü kişilerin hukuki durumudur. Çalışmamız üç bölüm altında incelenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde, üçüncü kişinin kazanımının dayanağını oluşturan arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi incelenmiştir. Bu incelemeye dayanılarak, üçüncü kişinin hak kazanım biçimleri tespit edilmiş ve bunların sonuçları değerlendirilmiştir.İkinci bölümde, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin sona ermesi durumunun üçüncü kişiler bakımından sonuçları incelenmiştir. İlk olarak, uygulamada sıklıkla görülen yüklenicinin temerrüdü nedeniyle sözleşmenin sona ermesinin sonuçları ve üçüncü kişinin kazanım biçimi de göz önüne alınarak, üçüncükişinin kazanımı sorunu üzerinde durulmuş; ikinci olarak ise ifa imkansızlığının üçüncü kişinin kazanımına etkileri değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde ise, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin şekil koşuluna ve geçersizliğine değinildikten sonra, şekil eksikliği nedeniyle geçersiz sözleşmenin geçerli bir sözleşme gibi sonuç doğurması durumu incelenmiş ve söz konusu durumların üçüncü kişi bakımından sonuçları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of the thesis is, the legal situation of the third party, who acquire the rights from the contract of construction for condominium. The thesis consists of three parts.In the first part of the thesis, the contract of construction for condominium, of which the acquisition of the third party is based on, is researched. With respect to the research, the forms and the consequences of the acquisition of rights of the third party are determined.In the second part, the grounds and the consequences of discharge of the contract of construction for condominium are evaluated. At first hand, the consequences of the discharge of the contract of construction for condominium, regarding with the ground of default of the contractor , which is frequently seen inappliance, is taken into consideration. Furthermore, considering the form of acquisition of the third party, the issue of acquisition of the third party is also emphasized. At second hand, the effects of the impossibility of performance to the acquisition of the third party are determined.In the third party, after evaluating the term of form and the invalidity of the contract of construction for condominium, the situation of how an invalid contract with the ground of lack of form can have the consequences as a valid contract is determined and the consequences of the said situations in terms of third party are stated.