Türk Hukukunda kadın işçilerin korunması
The protection of female workers in Turkish Law
- Tez No: 249869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ CENGİZ KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bir emek piyasasında, işgücüne katılma oranı, o piyasanın durumunu anlamada kullanılabilecek önemli bir ölçüdür. Bununla birlikte, bu ölçünün kadın işgücü hakkında bir fikir elde edilmesi amacıyla kullanılması da mümkündür. Bu noktada belirtmek gerekir ki, Türkiye'de kadınların işgücüne katılma oranları, gelişmiş ülkelerdekinden oldukça düşüktür. Buna ilaveten, ülkemizdeki kadın istihdamı, genellikle düşük statülü ve gelirli işlerde yer almaktadır. Bu bağlamda, toplumsal önyargılar, yaklaşımlar ve ekonomik problemler ve benzerleri, bu durum hakkındaki önemli etkenler olarak değerlendirilmektedir. Finansal problemlerin kadınları olumsuz olarak etkilediği açıktır, fakat, aynı zamanda esas sorunun, eğitim konusu olduğu kabul edilmektedir.Koruyucu yasaların gerekliliğinin kavranması noktasında, Türkiye emek piyasasındaki kadınların portresini anlamak önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın ilk bölümünde, Türkiye'de kadın istihdamının durumu, açıklama amacı taşıyan temel istatistiki verilerle sunulmuştur.Bu çalışmada, kadın işçilerin Türk İş ve Sosyal Güvenlik Kanunlarıyla korunması konusunun sunulması amaçlanmıştır. Bu sebepten ötürü, çalışmanın ikinci bölümünde, kadın işçilerin korunması konusu; cinsiyet ayrımcılığı, cinsel taciz, eşitsizlik, analık ve sosyal güvenlik gibi başlıklar içeren uluslararası ve ulusal düzenlemelerle birlikte ele alınmıştır.Sonuç olarak, bu çalışma vasıtasıyla, kadın işçilerin korunması konusu hakkında Türk Hukukundaki yeralan yasal düzenlemelerin temelleri ve önemi kavranmıştır. Bunlara ilave olarak, uluslararası hukukta yer alan koruyucu yasal düzenlemeler konusunda, bazı konular bakımından tartışmanın söz konusu olabileceğinin belirtilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In a labor market, the labor force participation rate is an important measure to understand the situation of this market. Furthermore, it?s possible to use this measure to have an opinion about female labor force. At this point, it needs to be stressed that, in Turkey, female labor force participation rates are much lower than rates in develoved countries. In addition, female employment in our country has places in downgrade and low income jobs in general. In this context, social prejudices, approaches and economical problems etc. are, assessed as important effects on this situation. It?s clear that financial problems put strain upon women negatively, but, in the same time it?s accepted that education is the main focus.It should be understood the portrait of women?s employment situation in Turkey to comprehend the requirement of protective legislative arrangements. Hence, in the first part of the study, by using basic statistical data, the women?s employment situation in Turkey is introduced to determine the subject.In this study, it is aimed to understand the subject of protection of female workers by Turkish Labor Code and Social Security Laws. For this reason, in the second part of study, the subject was studied by legislative arrangements in national and international area titled such as sexual discrimination and harassment, inequality, motherhood and social security system.As a consequence, by means of this study, the fundamentals and importance of legislative arrangements about protection of female workers in Turkish Laws have been comprehended. It should be added, however that, the subject of adaptation about the protective legislative arrangements in international law can be debated about some subjects.