Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinde üçüncü kişilerin hukuki durumu
Legal status of the third party in construction contract in return for land share
  1. Tez No: 667151
  2. Yazar: HATİCE NUR SARI ANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA DEREN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi yüklenici veya arsa sahibi arasında imzalanmaktadır. Üçüncü kişiler ise, yüklenici veya arsa sahibi ile yapacakları çeşitli hukuki işlemlerle bağımsız bölüme hak kazanabilmektedir. Uygulamada ise, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri taraflar henüz edimlerini tam olarak yerine getirmeksizin herhangi bir sebeple sona erebilmektedir. Çalışmanın amacı arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin ifa dışında sona ermesi halinde bağımsız bölüme hak kazanan üçüncü kişinin karşılaştığı sorunların ve hukuki durumunun incelenmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, şekli, özellikleri, düzenlenme biçimleri ve tarafların borçları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, üçüncü kişilerin yükleniciden ve arsa sahibinden bağımsız bölüme denk gelen arsa payı kazanma durumları incelenmiştir. İnceleme yapılırken doktrinde yer alan görüşler ve Yargıtay uygulaması karşılaştırılarak sorun çözüme kavuşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin ifa dışı sona erme şekilleri incelenmiş ve özellikle yüklenicinin temerrüdü sebebiyle sözleşmenin sona ermesine göre üçüncü kişilerin hukuki durumu ele alınmıştır. Son olarak tez konusuna ilişkin varılan sonuca yönelik değerlendirmede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A construction contract in return for land share is signed between a landowner and contractor. Third parties may become entitled to independent unit through various legal transactions they will perform with the landowner or the contractor. However in practice, the construction contracts in return for land share may terminate without full performance of parties obligations for any reason. The purpose of the study is to examine the problems faced by the third party and legal status of the third party, who is entitled to independent unit, in case the termination of construction contract in return for land share without execution. In the first part of the study, the definition of the construction contract in return for land share, its elements, legal nature, form, features, types of issuance and obligations of the parties are examined. In the second part of the study, methods of becoming entitled to independent unit by third party from contractor or landowner are examined. While making the examination, the problem was tried to be solved by comparing opinions in the doctrine and the application of the Supreme Court. In the last section of the study, the types of termination of the construction contract in return for land share other than performance, and especially termination of the contract due to default of the contractor is examined. Finally, an evaluation was made regarding the conclusion reached regarding the thesis topic.