Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi
Construction contract in remuneration for land share
- Tez No: 249876
- Danışmanlar: PROF. DR. ERZAN EZURUMLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi Borçlar Kanunu'nda özel olarak düzenlenmiş olan bir sözleşme tipi değildir. Borçlar Kanunu'nda düzenlenmiş olan istisna (eser) sözleşmesi ile taşınmaz satım sözleşmesinin unsurlarını barındıran karma nitelikli bir sözleşmedir. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde sözleşmenin taraflarından arsa (iş) sahibi arsanın belirli paylarını müteahhide devretmek borcu altına girmekte, müteahhit ise arsa üzerine inşa edeceği binanın belirlenen bağımsız bölümlerini arsa sahibine teslim etme borcunu üstlenmektedir. Dolayısıyla tarafların karşılıklı olarak sözleşmeden doğan hak ve yükümlülükleri mevcuttur. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde eserin ayıplı olması halinde müteahhidin ayıba karşı tekeffül borcu doğar ve arsa sahibi bundan doğan haklarını kullanabilir. İmkansızlık hallerinde sözleşme sona ereceği gibi sözleşmeye aykırı davranan veya edimini ifada temerrüde düşen taraf hakkında edim alacaklısı sözleşmeyi feshedebilir.
Özet (Çeviri)
Construction Contract In Remuneration For Land Share is not a contract specifically regulated under the Code of Obligations. It is a mixed contract which includes elements from Freeland Contract and Real Estate Sales Contract, which are regulated under the Code of Obligations. In Construction Contract In Remuneration For Land Share, the owner of the real property is under the obligation to turn over his/her land share to the contractor, while the contractor undertakes the obligation to turn over the designated independent parts of the building constructed under the contract. Namely the parties have mutual rights and liabilities arising from the contract. In Construction Contract In Remuneration For Land Share, defective work gives rise to the warranty liability of the Contractor, in which case the real property owner may have recourse to the rights arising from this liability. In cases of impossibility, the contract becomes terminated and also the party who is in breach of contract or defaults in fulfillmentof the contractual performances gives the other party the right to terminate the contract.