Konut finansmanı(mortgage) sözleşmesi Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında bir inceleme
Mortgage contract study within the scope of the Law on Protection of the Consumers
- Tez No: 249877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL BADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Konut finansmanı sistemi ülkemizde 5582 Sayılı Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 21.02.2007 Tarihinde yürürlüğe girmesi ile uygulama alanı bulmuştur.Konut finansmanı sözleşmesi hukuki niteliği itibariyle, tüketicinin konut edinmesi amacı ile kredi veren kurumun kredi temin ettiği, temin edilen kredi nedeniyle tüketicinin kredi veren kuruma borçlandığı ve bu borca karşılık kredi veren kurum lehine, sözleşmeye konu olan gayrimenkul üzerine ipotek tesis edildiği tam iki tarafa borç yükleyen bir tüketici kredisidir.Konut finansmanı sözleşmesinin tüketici ve konut finansmanı kuruluşu olmak üzere iki tarafı bulunmaktadır. 5582 Sayılı Kanun ile tarafların hak ve yükümlülükleri düzenlenmiş, bu sayede sisteme işlerlik kazandırmak amaçlanmıştır.Konut finansmanı sözleşmesi , sözleşmenin taraflarca eksiksiz olarak ifa edilmesi, ölüm, fiil ehliyetinin kaybı, iflas ve sözleşmenin feshi ile sona ermektedir. Sözleşmenin sona ermesi ile tarafların birbirinden olan tüm hak ve alacakları sona ermektedir.Konut finansmanı sözleşmesi bir tüketici kredisi niteliğinde olduğundan sözleşme nedeniyle taraflar arasında çıkacak uyuşmazlıklarda görevli mahkeme tüketici mahkemeleridir.Konut finansmanı sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklarda yetkili mahkeme ise kural olarak davalının ikametgahı mahkemesidir. Ancak sözleşme ile konut finansmanı sözleşmesinden doğacak uyuşmazlıklarda yetkili mahkemenin belirlenmesi de mümkündür.5582 Sayılı Kanun ile yapılan düzenlemelerle konut finansmanı sisteminin sağlıklı bir şekilde uygulanması amaçlanmıştır. Ancak konut finansmanı sisteminin ülkemizde başarı ile uygulanabilmesi ülkedeki ekonomik istikrarın varlığı ile doğru orantılıdır.
Özet (Çeviri)
The Mortgage System has commenced to be implemented in our country after the Law No: 5582 Regarding Amendments on Various Laws for The mortgage system has been entered into force on February 21st, 2007.A Mortgage agreement, in terms of its legal characteristics, is a synallagmatic consumer loan that the consumer has become indebted to the creditor organization resulting from the obtained loan and where a mortgage has been established on the real estate, which is the subject matter of the agreement; in favor of the creditor organization in return for that debt and which has been provided by the creditor organization so that the consumer will be able to own a house.A mortgage agreement has two parties as the consumer and the mortgage organization. The rights and obligations of the parties have been arranged by the Law No: 5582 and thus, it has been aimed to bring functionality to the system.A mortgage agreement ends upon performance of the agreement by the parties completely and upon death, losing the capacity to act, bankruptcy and upon termination of the agreement. When the agreement has ended, all the rights and receivables of the parties related to each other end.