Tıbbi müdahale ve tedavide malpraktisten doğan hukuki sorumluluk
Legal responsibility of medical malpractice in medical attention and treatment
  1. Tez No: 249879
  2. Yazar: REZZAN GÜNDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERZAN ERZURUMLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
Bu araştırma, tıbbi müdahale ve tedavinin her basamağındaki tıbbi malpraktisin incelenmesini içerir. Tıbbi malpraktiste asıl sorumluluk doktor'a ait olmakla birlikte adam çalıştırma sorumluluğu ile yardımcı personele ya da hizmet kusuru ile sağlık hizmeti sunucusuna gitmenin hukuki yolları araştırılmıştır.?lk bölümde Tıbbi Müdahale Tedavi'nin tanımı ve tarihinde sonra sözleşmedeki yerine değinilmiştir. Sağlık hizmeti sunucusunun özel ya da kamu hizmeti olması durumundaki değişen sorumluluklar anlatılmıştır.?kinci bölümde tıbbi malpraktisin tanımı, tarihi gelişimi ve hukukumuzdaki yeri incelenmiştir.Araştırmamızın asıl konusu olan tıbbi malpraktisin her basamaktaki hukuki sorumluluk ayrı ayrı incelenmiştir. Doktorun hukuki sorumluluğunun paylaştırılması esasında ilaç üreticisinin ve eczacının sorumluluğuna gidilmesinin esasları değerlendirilmiştir. Tıbbi malpraktiste ?Aydınlatılmış Onam? tüm ayrıntılar ve bu belgedeki doktor, hastane, yardımcı personelin kusurları ayrı ayrı değerlendirilmiştir.Doktorun sorumsuzluğuna neden olan tıbbi bir kavram olan komplikasyon incelenerek, hangi durumlarda kusur, hangi vakalarda komplikasyon ile kusursuzluğa gidileceğine değinilmiştir.Tıbbi malpraktisin önlenmesinde hem hukuki hemde ekonomik gerekçeler incelenmiştir. Ülkemizde henüz tam anlamıyla yerine getirilmeyen, raporlama ve kayıt sisteminin gerekliliği, tıbbi malpraktis sigorta sisteminin aşama ve usulleri V. Bölümde yer almıştır. Tüm dünyada tıbbi malpraktisin minimuma indirilmesinde öngörülen sigortalama sistemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study researches `medical malpractice? in each phase of the medication. The actual responsibility is accepted as belonging to the doctor, however, the legal responsibilities of an employee under the employment conditions and a health care provider for its negligence in services are reviewed.Medication with its definition, history and locus in contractual agreement is depicted in first chapter. The responsibilities changing to whether the health care provider is private or public are described.The definition and historical change of `medical malpractice? and its state in law are explained in following chapter.The legal responsibilities in each phase are separately analyzed as the main point of the study. Essentials are evaluated considering doctor?s responsibility among the pharmaceutical companies and pharmaceutical professions. `Informed Consent? in medical malpractice and the negligent acts of a doctor, a hospital, a supporter employee are individually assessed.The medical complication resulting with non-liability of a doctor is depicted considering either `non-liability? by medical complication or `liability? by negligence.Both economical and legal aspects of preventing medical malpractices are studied. Chapter V includes the phases and procedures of medical malpractice insurance system and the necessity of recording and reporting systems - that are still not carried out in the proper sense in our country. Required reporting and insurance system minimizing the number of medical malpractices in the world is mentioned.