Tıbbi malpraktisin hasta ve hasta yakınları üzerindeki psikolojik, sosyal ve ekonomik etkileri
Psychological, social and economic effects of medical malpractice on patients and their relatives
- Tez No: 426320
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, İşletme, Health Care Management, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye'de son yıllarda yapılan araştırmalara göre sağlık harcamalarında kayda değer bir artışın olduğu gözlemlenmektedir. Bu çalışma sağlık sistemi içerisindeki büyük sorunlardan biri olan tıbbi malpraktisin, ülke ekonomisine olan etkisinin ve hasta veya hasta yakınları üzerindeki genel etkilerinin neler olduğunu hastaların bakış açısıyla saptayabilmek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bu çalışma sağlıkta yapılan harcamaların tümünün gerekli olup olmadığı ya da konulan teşhisler ve uygulanan tedavi yöntemlerinin doğru olup olmadığı konularında hasta ve hasta yakınlarının algılarını belirlemek amacı ile oluşturulmuştur. Araştırmanın evreni Ankara ilidir. Araştırma kapsamında 380 kişiye ulaşılmıştır. Bunların 237'sinin kendisinin veya bir yakınının malpraktise maruz kaldığı saptanmış veriler onlar üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Malpraktisin Hasta Ve Hasta Yakınları Üzerindeki Etkileri”anketi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları; hastaların malpraktise uğrama prevelansı % 62.36 olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılanların %36.1'inin kendisi yanlış tedaviye maruz kalmıştır. Katılımcıların %44.5'inin de bir yakını yanlış tedaviye maruz kalmıştır. Malpraktise maruz kalan hasta ve hasta yakınlarının en çok maruz kaldığı yer %70.9 ile devlet hastaneleri olarak saptanmıştır. Araştırmaya katılanlar oluşturulan bütün boyutlara katılım göstermişlerdir. En çok katılım malpraktisin makro ekonomik boyuttaki etkisine olmuştur. Malpraktise maruz kalmanın sağlık çalışanlarına ve sağlık sistemine olan güveni azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to a research conducted in recent years in Turkey, a noteworthy increase has been observed related to health expenditures. The study was conducted in order to determine the ultimate effects of medical malpractice, which is one of the biggest problems of within healthcare system, on national economy, patient and on relatives of the patient from the point of view of the patient. This study includes the answers of following questions; Is all of the spending on health expenditure necessary? Are applied treatment methods accurate? or How accurate is the diagnosis? Is prescribed medicine really necessary? This study aims to obtain the perception of the patients and their relatives. The study has been conducted in Ankara. Within the scope of the study, 380 people has been surveyed. Only 237 of them or their relatives has been exposed to malpractice and the data has been evaluated through those 237. As the research data collection tool“ Effects Of Medical Malpractice On Patients And Their Relatives ”questionnaire which has been developed by the researcher has been used. Results of the study determines that the prevalence of malpractice on patients has been %62.36. 36.1% of the participants have been exposed to malpractice. Also, 44.5% of the relatives of the participants have been exposed to malpractice. Public hospitals have been found to be the most exposured place by %70.9 ratio. Participants who participated in the research have attended all of the dimensions in the study. The biggest proportion of the participation has been on the effects of macroeconomics dimensions. It has been concluded that exposure to malpractice shakes the confidence on healthcare system and on healthcare proffessionals.