Kanser hastalarına verilen ek enteral beslenmenin antropometrik ölçümlere laboratuvar değerlerine ve ameliyat sonu komplikasyonlarına etkisi
- Tez No: 24988
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu araştırma, gastrointestinal sistem kanseri olan hastaların diyetlerine ek olarak verilen enteral solüsyonun, hastaların antropometrik ölçümlerine (vücut ağırlığı, triceps skinfold kalınlığı, önkol çevresi ölçümü), laboratuvar bulguları (hemoglobin, total protein, plasma albumini, transferrin) ve ameliyat sonu komplikasyon oranlarına etkisini saptamak amacıyla toplam 50 kanser hastası üzerinde yürütülmüştür. Seçilen hastalar, anteral beslenme yapılan 25 denek ve ek beslenme yapılmayan 25 kontrol olarak gruplandırılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında tüm hastaların ameliyat öncesi 15 gün boyunca antrapometrik ölçümleri, laboratuvar bulguları, 15 günlük bireysel besin tüketimleri hesaplanmıştır. İkinci aşamada ise hastaların komplikasyon oranları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was conducted on 50 gastroentestinal cancer patients in order to determine the effect of the enteral solution which was added to thein diet, on thein antopometic measurementn (body weight, thickness of triceps skinfold, measure of the circumfo- rence) on laboratory result (hemoglobin, total protein, plazma albumin, transferrin) and on pos-operational complications. The chosen patients were divided in to two groups consisting of 25 patients each. The first group received suclinip enteral solution extra-feeding, the second group did not. In the first stage of the research during 15 days, personal data were obtained from the patient and antropometric measurement, laboratory results and the total consumation of daily nourishment were calculated. In the second stage the patients complication rate was detec- nuired.