İletim tipi işitme kayıplarının uyarılmış beyin sapı potansiyelleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 24987
  2. Yazar: SEVİM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Çalışmamızda iletim, tipi işitme kaybının işitsel Uyarılmış Beyinsapı Potansiyel leri (I.U.B.P.) üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla saf iletim tipi işitme kayıplı olduğu saptanan 42 hastaya ait 62 kulak ve 32 normal kişiye ait 64 kulak değerlendirilmiştir. LU.BJP.'Ierinin kaydı Âmplaid MK-15 cihazı ile yapılmıştır. Önce İletim Tipi İşitme Kaybı (I.T.I.K.) olan hastaların odyometrik olarak bulunan hava-kemik aralıklarının 500, 1000, 2000, 4000, 6000 ve 8000 Hz.'lerdeki ortalama değerleri bulunmuştur. Bu değerlere karşılık gelmesi beklenen V. dalga Mutlak Gecikme Sûreleri (MGS) hesaplanmıştır. Bu değerler ile çalışmamızda sure-şiddet fonksiy onu yöntemi ile elde etmiş olduğumuz iki referans değer ayrı ayrı karşılaştırûmıştır. Birinci referans değer ile yapılan karşılaştırmada; 10 dB işitme kaybının gecikme süresinde 0.3 msn.'lik uzamaya yol açabileceği kabul edilmiştir. Bu değer 100 pe dB SPL'de normal ve ITIK'h guruptan elde edilen V. dalga MGS'lerinin orta lamalarının arasındaki fark (0.96 msn.) alınarak elde edilmiştir. İkinci referans değer ile yapılan karşılaştırmada, 10 dB işitme kaybının gecikme sûresinde 0.4 msn.'lik uzamaya yol açabileceği kabul edilmiştir. Bu değer 100, 90, 80, 70 pe dB SPL'de normal ve ITIK'b. guruptan elde edilen V. dalga MGS'lerinin ortala malarının arasındaki farkların ortalaması (1.3 msn.) alınarak elde edilmiştir. Eşik tahmininde ikinci bir yöntem olarak V. dalga MGS'sinin elde edilebildiği en düşük şiddet değeri eşik kabul edilerek karşılaştırma yapılmıştır. Her iki yöntem ile yapılan karşılaştırma sonucunda; IÜBPleri ile elde edilen eşiklerin odyometrik 83test frekanslarından 2 ve 4 kHz. ile en uyumlu olduğu, ortaya çıkmıştır. Lezyon tarafını saptama testinde elde edilen L, IH., V. dalgaların MGS'lerinde I.T.I.K. 'Ularda normallere göre istatistiksel olarak anlamlı uzama saptanmıştır. I- III., ni-V. ve I-V. dalgaların Tepeleri Arası Gecikme Surelerinin (T.A.G.S.) ise normal guruptan elde edilenlerden farklı olmadığı bulunmuştur. Bu sonuca daya narak V. dalga MGS'lerindeki uzamanın retrokoklear bir patolojiye bağb olama yacağı belirlenmiştir. İ.U.B.P. testinin, aynı zamanda,hem periferik işitme hemde retrokoklear ve beyin sapına ait bir patolojinin olup olmadığını değerlendirebilmek gibi pratik bir yararı obuasının önemli bir üstünlük sağladığı sonucuna varılmıştır. 84
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of conductive hearing loss (CHL) on ABR (Auditory Brainstem Respons) were evaluated. For this purpose, 62 ears of 42 patients who were determined to have conductive hearing loss (CHL) and 64 ears of 32 normal subjects were evaluated. The measurements of ABR's were made by Amplaid MK-15. First, the mean values of air-bone gaps (found audiometrically) of patients having conductive hear ing loss were determined at 500,1000,2000,4000,6000 and 8000 Hz.. Then, the V. Wave Absolute Latencies which were supposed to correspond to these values were calculated. These values and the two reference values which were obtained by latency- intensity function in our study were compared seperateiy. In the comparison made by the first reference value, it was accepted that a 10 dB hearing loss may cause a 0.3 msec, delay in the latency. This value was calculated by taking the difference (0.96 msec.) between the mean values of V. Wave Absolute Latencies obtained from the normal subject and GHL groups at 100 pe dB SPL. In the comparison made by the second reference value, it was accepted that a 10 dB hearing loss may cause a 0.4 msec, delay in the latency. This value was calculated by finding the mean value (1.3 msec.) of the difference between the mean values of V. Wave Absolute Latencies obtained from the normal subject and CHL groups at 100,90,80,70 pe dB SPL. 85As a second way of threshold, estimation, a comparison was made accepting that the least intensity value at which V. Wave Absolute Latency can be obtained is the threshold. As a result of the comparisons made by both methods, the thresholds obtained by ABRs were found to be the most harmonic with 2 and 4 kHz. of audiometric test frequencies. In the I., III. and V. Wave Absolute Latencies obtained from Site of Lesion Test, a statistically significant prolongation was determined in the patients having CHL compared to normal subjects. It was found that the Interpeak Latencies (IPL) of I-III, III-V, and I-V waves were no different from the ones obtained from the normal subjects. According to this result, it was determined that the prolongation in the V. Wave Absolute Latencies can not be related to any letrocochlear pathology. Also it was concluded that, ABR tests provide a practical and significant usage in deciding whether there is a pathology in both peripheric hearing and retrocochlear and brain stem or not; and this provides a superiority. 86