Why are some countries immune to the negative political effects of natural resource wealth: An empirical analysis
Neden bazı ülkeler doğal kaynak zenginliğinin olumsuz siyasi etkileriyle karşılaşmazlar: Ampirik bir çalışma
- Tez No: 249898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİCHAEL MOUSSEAU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma doğal kaynak zenginliğinin neden bazı ülkelerde güçlü anti-demokratik etkilere sebep olurken diğer bir takım ülkelerde böyle bir etkinin görülmediği sorusu üzerine kantitatif bir analiz sunmaktadır. Her ne kadar ilgili literatür genel olarak doğal kaynak zenginliğinin demokratik yönetim üzerindeki kötü etkilerini sistematik analizlerle göstermiş olsa da bazı ülkelerin bu etkilere karşı olan bağışıklığı hakkında sadece anekdotlara dayalı kanıtlar sunulmuştur. Mevcut tez bu konuyu sistematik olarak inceleyen ilk çalışma olup, soruya yeni bir değişken ile yanıt aramaktadır: toplumdaki sözleşmelere dayalı işlemlerin düzeyi, yani bireylerin ne derecede gelirleri, malları ve servisleri pazarda sözleşmelere dayalı işlemlerle elde ettiği. Kuramsal olarak ekonomik normlar teorisini baz alan çalışmanın ampirik sonuçlarına göre sözleşmelere dayalı işlemlerin yüksek düzeyde gerçekleştiği toplumlarda doğal kaynak zenginliğinin demokratik yönetim üzerindeki kötü etkileri diğer toplumlara göre çok daha az görülmektedir. Bu duruma neden olarak sözleşmelere dayalı işlemlerin yüksek düzeyde gerçekleştiği toplumlarda iltimasa dayalı ilişkilerin azlığı ve hukukun üstünlüğü ilkesinin toplumun ortak çıkarı olması öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents a quantitative analysis on the question of why natural resource wealth has strong antidemocratic effects in some countries but not in others. Although the relevant literature acknowledges the perverse effects of natural resource wealth on democratic governance in general through systematic analyses, only anecdotal evidence has been presented regarding the immunity of some countries to this effect. This thesis is the first study to address this issue systematically by introducing a new variable: the level of market-contracting in a society, i.e. the degree by which individuals obtain their incomes, goods, and services by contracting on a market. Informed by the newly emerging economic norms theory, the empirical evidence suggests that societies with higher level of market-contracting are significantly less prone to the detrimental effects of natural resource wealth on democracy. This effect in such societies can be attributed primarily to a lack of patronage opportunities and a collective interest in the rule of law.