Türk seçmen davranışı ve AKP,CHP, MHP'nin seçmen tabanları
Tukish voting behaviour and AKP, CHP, MHP's voter of bases
  1. Tez No: 249920
  2. Yazar: HANDAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİSE GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Demokratik ülkelerde siyasal iktidarın belirlenmesinde seçmen davranışları her zaman önemli bir yer tutmuştur. Seçmenler siyasal iktidarı belirlerken kendine en çok faydayı sağlayacak partiye oy verdikleri her seçim döneminde görülmüştür. Fakat seçmen tabanındaki ve davranışlarındaki değişikliğin en belirgin örneği özellikle 2002 seçimlerinde görülmüştür.Bu çalışmada seçmen davranışlarını etkileyen etmenler, değişen siyasi yelpazenin seçmen davranışlarında ne gibi etkiler yarattığı ve siyasete 2002 genel seçimleriyle katılan iktidar partisinin Türkiye'deki seçmen tabanını nasıl etkilediği ayrıntılı olarak incelenecektir. Aynı zamanda 2002 ve 2007 genel seçimleriyle değişen siyasi dengelerin hangi partilere yaradığı seçmen tabanındaki bu oynamanın sebepleri ve en önemlisi parti tabanı hemen hemen tahmin edilen CHP ve MHP yanı sıra Türk siyasi hayatına yeni giren ve parti tabanı tam olarak bilinemeyen AKP'nin bu oy oranına nasıl ulaştığı, bu süreçte hangi partilerin seçmeninden oy alarak o partinin siyaset arenasından uzaklaşmasına yok açtığı ve değişen siyasi dengeler de ayrıntılarıyla ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In democratic countries the voters behaviour has always played an important role in determining the political power. At every election period the voters vote for the political party that they believe to provide the maximum benefit. The most distinct change on voting behaviour and the voters base has been realized on 2002 elections.This is a study focused on the causes effecting the voting behaviour, the effects of the change in political spectrum on voting behaviour and also it is an analysis of the effects of the political party in power on the public voting behaviour since in 2002 and 2007 elections. The reasons of the change on the voting base , the benefits of the changes on the political balance to certain political parties and most importantly how a new political party which does not have a certain voters base like AKP has reached this kind of high support and political base known parties like CHP and MHP is investigated in detail. Also how the political balance is effected as a result of AKP?s captured votes from other political parties resulting in total disappearence of some parties from the political arena.