Kelâm açısından Tirmizî ve Nesâî'nin sünenlerinde geçen iman ile ilgili hadislerin değerlendirilmesi
The assessment of hadith of iman/faith mentioned in the book of Tyrmizî and Nesai, in terms of Islamic theology
- Tez No: 249928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Saf İslâm itikadını ve buna göre şekillenen kültür ve medeniyetleri her türlü iç ve dış tesirlerden koruma gibi tarihî bir misyon yüklenen ve kesin deliller kullanarak ve vâki olacak kuşkuları ortadan kaldırmak suretiyle İslâm inanç esaslarını kanıtlamayı, içten ve dıştan yönelen aykırı görüş, sapkın fikir ve eleştirilere karşı İslâm itikadını savunup korumayı hedefleyen Kelâm İlmi'nin, teolojik meselelerin çözümünde aklı öncelemekle birlikte, İslâm kanunu üzere oluş ilkesi gereği naklî delillere bağlı kalması, kalkış noktası olarak Kitap ve Sünnet'e öncelik vermesi gerekir. Bir başka deyişle Kelâmî konuların Kur'ani ve Nebevî dayanakları bulunmalıdır. İşte bu çalışmamız kelâmi tartışmalarda üzerinde en fazla durulan konulardan biri olan iman konusunun Ehli sünnet tarafından sahih kabul edilen Tirmizî ve Nesâî'deki iman esasları ile ilgili hadislerin tespit edilmesini ve kelâm açısından değerlendirilmesini içerir.ANAHTAR KELİMELER: İman,İslam,Hadis,Kelâm
Özet (Çeviri)
Undertaking historical missions, such as protecting the creed of Islam and all nations and cultures based on It against internal and external influences; aiming to prove Islamic beliefs by clearing off the doubts which may occur and using absolute arguments, to protect Islamic creed against internal and external inconsistent ideas, heretic voices and criticism; it is necessary for Islamic theology, being based on Islamic principals as well as it gives priority to reasoning, to be dependent on nakli/ arguments and to give priority to Quran and Sunnah. In other words, there should be basis for Islamic Theology from Quran and The Messenger. So, this study consists the determination of Hadiths about one of the most argued issue in theology, belief, in the books of Tirmizi and Nesai which are accepted as accomplished by Ehl-i Sunnah and assessment of these Hadiths.KEY WORDS: Faith/Iman, Islam ,Hadith, Theology.