Kelam ilmi açısından cennet nimetleri
The blessings of heaven from the point of view the science of kelam
- Tez No: 249930
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
?Kelâm İlmi Açısından Cennet Nimetleri? konulu çalışmamız giriş hariç üç bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde öncelikle ?cennet? ve ?nimet? kelimelerinin hangi manalara geldiği incelenmiştir. Yine aynı bölümde ?cennet? kelimesinin eş anlamlarına yer verilmiş ve cennetin varlığından söz edilmiştir. Özellikle ?cennet? kavramının eş ve yakın anlamlarından olan naim, adn, firdevs, selâm, mukâme, me'va, hüsna, huld, gurfe ve makam-u emin kavramları açıklanmıştır.Birinci bölümde cennet nimetleriyle ilgili ayetler incelenmiş ve bu ayetler Taberî'nin Râzî'nin, Kurtubî'nin, İbn-i Kesîr'in ve Yazır'ın tefsirlerine göre açıklanarak değerlendirmeleri yapılmıştır.İkinci bölümde hadislerde cennet nimetleri konusu ele alınmıştır. Temel hadis kaynaklarından olan Buharî'nin, Müslim'in, Ebû Davud'un, İbn Mace'nin ve Ahmed b.Hanbel'in kitaplarında yer alan cennet nimetleriyle ilgili hadislere yer verilmiş ve bu hadislerin değerlendirmeleri yapılmıştır.Üçüncü bölümde ise ?Kelâm İlmi Açısından Cennet Nimetleri? konulu çalışmamızda cennet nimetleri kelâmî ekoller açısından değerlendirilmiştir. Ehl-i Sünnet'e mensup olan Selefiyye, Eş'ariyye ve Mâturîdîyye'nin cennet nimetlerine bakış açıları ele alınmıştır. Daha sonra Ehl-i Sünnet dışındaki gruba mensub olan Haricîler'in, Şia'nın, Mutezîle'nin ve Kadı Abdülcebbâr'ın cennet nimetleriyle ilgili düşüncelerini hangi şekillerde ve hangi boyutta değerlendirdikleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Çalışmamızda yer verdiğimiz ayetlerde, hadislerde ve kelâmî ekollerde ortak olarak bahsedilen cennet nimetleri şunlardır: Cennetliklerin diledikleri şeylere sahip olması; cennette ebedi kalmak; cennetteki gümüş kaplar; takı eşyaları; giysiler; köşk ve tahtlar; yiyecekler; içecekler; huri ve eşler; gılman ve vildanlar; cennette gölgelenmek; cennet ehlinin kin, yorgunluk, boş söz ve korkulardan emin olması; Allah (c.c)'ın rızası ve görülmesidir.
Özet (Çeviri)
The thesis called `The Blessings of Heaven from the point of view the Science of Kelam? consists of three chapters except the part of introduction.In the introduction part, at first, it has been examined what the meanings of `heaven? and `blessing?. And also, at the same part, it is included the synonymous of the word `heaven?, and it is expressed the existence of the heaven. Especially, the words that are the synonymous and the close meaning of the heaven like `naim, adn, firdevs, selam, mukâme, me?va, hüsna, huld, gurfe, and makam-u emin have been clarified.In the first part, the verses of Koran which are related with the blessings of heaven are examined, and also, these verses are evaluated according to Taberî?s, Râzî?s, Kurtubî?s, İbn Kesîr?s and Yazır?s interpretations.In the second part, the blessings of heaven which are in the hadiths have been examined. The hadiths that are related with the blessings of heaven from the main hadiths source like Buharî?s, Müslim?s,Tirmizî?s, Ebu Davud?s, İbn Mâce?s, and Ahmed b. Hanbel?s are included and these hadiths have been examined.In the third part, the blessings of heaven have been examined from the point of view Kelam. Selefiyye?s, Eş?ariyye?s, and Maturidiyye?s who are the members of Ehl-i Sünnet points of view to the blessings of heaven have been examined. And also, Şia?s, Mutezile?s, and Kadı Abdülcebbâr?s, who are from the other group is named Hariciler, thoughts which are related with the blessings of heaven have been examined.In this work, the blessings of heaven which are in the verses?, hadiths?, kelam?s common thoughts are: having the wanted things of people who are destined for heaven, staying in the heaven forever; silver pots, jewelries, clothing, palace and throne, food and drinks, wife and husband; be in the shade of heaven, being sure of destined people from resentment, fatigue, nonsensical words and fear, and for God?s sake.