Son gelişmeler ekseninde Türkiye Irak ilişkileri
Turkey-Iraq relations according to current developmenst
- Tez No: 249931
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN TOPAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
 - Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanmışolan bu çalışmanın amacı, Türkiye Irakİlişkilerindeki genel sorunsalıtarihi bakışaçısıyla ortaya koymaktır.Türkiye Irak ilişkilerinin istenilen düzeye ulaşmamasında iki ülke arasındaki tarihi vecoğrafi sorunların yeri büyüktür. Bu sorunların barışçıl yollardan aşılmasıise günümüzkonjonktüründe mümkün görünmektedir. Ancak bunun sağlanmasıiçin iki ülkenin sahipolduklarıpotansiyeli göz önünde bulundurarak dışpolitikalarının genel çizgisine zararvermeden birlikte hareket etmeleri gerekmektedir.Bu çalışma altıana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde iki ülkenin ilişkileriningeçirmişolduğu evrimler izlenmişve sorun teşkil eden noktalar ortaya konulmayaçalışılmıştır.Çalışma hazırlanırken kronolojik bir sıra takip edilmişve betimlemeler buna uygunyapılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ana fikri Türkiye ile Irak arasındaki sorunların aşılmasının iki ülke için vehatta tüm Ortadoğu coğrafyasıiçin refah unsuru olabileceğidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study prepared as a master thesis is to analyze the relationshipbetween Turkey and Iraq with historical view.The historical and geographical problems have an important place in the problematicrelations between Turkey and Iraq. However, it is now possible to solve these problems inpeace. Nevertheless in order to achieve this, these two countries should act togetherwithout damaging their foreign policy.This study consists of six main parts. In these six main parts, the problematic relationsbetween Turkey and Iraq are tried to set forth and the historical evolutions are examined.During the preparation of the study, chronological order is taken into consideration anddescriptions have been done properly.The main idea of this study is that the solution of the problems between Turkey andIraq can be an element of prosperity for both countries and for the whole of the MiddleEast region.