Neo-con sonrası dönem Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni sürece panoramik bakış
A panoramic view towards the new process in the Turkish-American relations in the post neo-con period
  1. Tez No: 304126
  2. Yazar: AHMET TANER GÖKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında, Obama dönemi Türk-Amerikan ilişkileri sorgulanarak, problem sahaları ve muhtemel politikaların gelişimi ele alınmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde ekonomik ve ticari faaliyetler ekseninde gelişmeye başlayan Türk-Amerikan ilişkileri, Cumhuriyet döneminde durgunluk yaşamış ve II. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle oluşan iki kutuplu sistemde ilişkiler, özellikle 1947-1960 döneminde altın çağını yaşamıştır. 11 Eylül saldırılarının ardından ABD'nin yeni güvenlik stratejisi çerçevesinde Irak ve Afganistan'da gerçekleştirdiği operasyonlar ve Türkiye'nin bölgeye bakış açısı, iki ülke arasındaki müttefiklik ilişkisinin sorgulanmasına neden olmuştur. Barack Obama'nın ABD Başkanı seçilmesi ve hemen ertesinde gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti, iki ülke arasında gerilen ilişkilere pozitif bir ivme kazandırmıştır. Bu çalışmada; ABD'nin önümüzdeki dönemlerde izleyeceği dış politika öncelikleri, bölgesel problemlere (Irak, Afganistan, İran vb.) bakış açısını ve İsrail, Ermenistan gibi Türk-Amerikan ilişkilerinde kronikleşen problemlerin mevcut durumu ve gelecekteki muhtemel gelişmeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, At Obama politic period that period of Turkish-American relations, policy development and possible problem areas are qustioned and addressed. The axis of the last period of the Ottoman Empire began to develop economic and commercial activities of Turkish-American relations, who lived during the Republican Era and World War II recession. The end of World War I bi-polar system of relationships, especially in the period 1947-1960 experienced its golden age. The new U.S. security strategy after the Sept. 11 attacks, carried out within the framework of operations in Iraq and Afghanistan, and Turkey's point of view the region, has led to questioning of the relationship between the alliance between the two countries. Barack Obama's election and immediately after the U.S. President's visit to Turkey carried out, strained relations between the two countries is a positive impetus. In this study, the U.S. foreign policy priorities will follow in the coming period, regional problems (Iraq, Afghanistan, Iran and so on.) perspective, and Israel, Armenia, chronic problems such as the current state of Turkish-American relations and possible future developments are evaluated.