Tarih içinde görünürlükten kadınların tarihine: Amerikan kadın romanında feminist bir bilinç ve politika
From historical allusion to historical reality: The feminist consciousness and policy in the novels of American female writers
- Tez No: 249942
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Tezin amacı yüzyıllardır gerek toplumda gerekse edebiyatta öznelliklerine sahip olamamış ve seslerini duyuramamış kadınların egemen kültür tarafından dışla-nışlarını ve nasıl temsil edildiklerini göstermektir. Kadınların kendi seslerini bula-bilmeleri ve o sesin duyulmasını sağlayabilmeleri için kendilerine ait bir oda kadar, kendine ait bir tarihe de sahip olmaları gereklidir. Bu bağlamda sosyal bir kuram ve sosyal bir hareket olarak feminizm, kadınların ezilen bir gruba mensup olduklarının ve haksızlığa uğradıklarının farkına varmalarını ve bu haksızlığın doğal değil de, toplumsal, kültürel bir olgu olduğunu kavramalarını sağlar. Feminist hareketin bir parçası olarak gelişen feminist edebiyat eleştirisi de erkek yazarların eserlerinde ka-dına karşı takınılan tavrı ortaya koymakla başlamış, daha sonra kadın yazarlara yö-nelmiş, onların eserlerindeki özellikleri saptamış ve edebiyat tarihinde de kadın ya-zarların ayrı bir gelenek oluşturduklarını kanıtlamaya çalışmıştır. Feminist eleştirinin en önemli katkısı ise kadınların toplumsal tecrübesinin anlamını yaşam devam eder-ken kolektif ve eleştirel biçimde yeniden şekillendirmektir. Tezde Amerikan kadın romanında kadın geleneğinin ana hatları çizilmeye çalışılırken, bu mücadeleyi birebir veren kadın romancıların yapıtları ele alınmıştır. Baskılananın karşı koyduğu bu ro-manlarda egemen kültürle çeşitli sorunları olan bu kadın kahramanlar tek başlarına ataerkil, ırkçı, heteroseksüel ve elitist topluma karşı gelmeyi seçerler. Bu çalışmaya konu olan Amerikalı kadın yazarlar, feminizmin yapı taşlarından biri olan kişisel olan politiktir söyleminden yola çıkarak, yani kişisel olanı kaydederek, kendi tarihini yazma çabası içine girmişlerdir. Bu da kadını ve diğer azınlıkları dışlayan resmi tari-he kafa tutmaktır. Kişisel olanı kaydetmek, ataerkil toplumsal düzenle çatışmayı kaydetmek demektir. Kişiselin ötesine uzandığında ise, böyle bir saldırı politik bir başkaldırının ta kendisidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to present how the women who could not claim their subjectivity and could not make their voice heard were excluded by the domi-nant culture and how they were represented for centuries both in society and literature. It is necessary for women to have a history of their own as well as a room of their own to prove themselves and make their voice heard. In this context feminism as a social theory and a social movement makes the women understand that they belong to an oppressed group and treated unjustly and this injustice is not natural but a social and cultural fact. Feminist literary criticism which developed as a part of feminist movement began by adopting an attitude towards women in male writers? works, then turned towards female writers and discovered the characteristics in their works and tried to prove that female writers could also establish a different tradition in the history of literature. The most important contribution of feminist criticism is to re-shape the meaning of the women?s social experience in a collective and critical way while they are alive. In this thesis, while main lines of female tradition in American women?s novel were being determined, the works of female novelists who struggled by themselves were studied. Heroines who had various problems with dominant culture in these novels chose to oppose against patriarchal, racist, heterosexual and elite society. American female writers, the subject of this study, strove to write their own history believing that `personal is political?. And this is opposing the formal history which excludes women and other minorities. Stating what is personal means stating opposition to patriarchal social order. When extended beyond personal such an attack is just the political rebellion itself.