9. sınıf coğrafya öğretim programının doğal sistemler öğrenme alanının kazanımları hakkında öğretmen görüşleri
The teacher views of the gainings of the learning of natural sytems of the 9 th grade geography teaching program
- Tez No: 249949
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
2005 yılında uygulamaya konulan yeni coğrafya programının uygulanabilirliği kazanımların başarısına bağlıdır. Programın geliştirilmesi ve verimliliğinin artırılması için kazanımlarla ilgili verilerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu araştırma; Ortaöğretim 9. Sınıf Coğrafya Dersi' nin `Doğal Sistemler' öğrenme alanının kazanımlarının uygulanabilirliği, önerilen etkinlikler çerçevesinde gerçekleşme düzeyleri ve öğrencilerin kazanımlara ulaşma düzeylerini Ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan Coğrafya öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırma 2008?2009 Bahar döneminde Giresun ili merkez ve çevre ilçelerde görev yapan 77 coğrafya öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda anket formu geliştirilerek 77 coğrafya öğretmenine uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatiksel analizinde SPSS paket programından yararlanılmıştır.Araştırma da elde edilen veriler tablolar halinde gösterilerek analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin kazanımları uygulanabilir buldukları, etkinlikler çerçevesinde gerçekleştiğini düşündükleri ve kazanımlara ulaşıldığı yönünde görüş bildirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The applicability of the new geography program which put in to use in 2005 depends on the success of the gainings. The data of the gainings should be evaluated in order to develop and increase the productivity of the program. This research has been done to evaluate. The applicability of the gaining of the field of the learning of the Natural Systems of the 9 th Geography Lesson, the realization levels according to the suggested activities students? reaching levels to the gainings according to the views of the geography teachers who teach at High Schools.Descriptive method has been used in this research. The research has been done with 77 geography teachers who have been teaching in the High Schools in the Centre and towns of Giresun in 2008-2009 Educational terms. A questionnaire is prepared for the purpose of this research and The 77 geography teachers answered this questionnaire. SPSS Program has been utilized in the statistics analyze of the gained data.The data gained from the research has been shown in charts and analyzed. At the end of the research it has been seen that the teachers have found the gainings are applicable, and remarked that they have been realized according to the activities and have been reached the gainings.