Motivational effect of teacher strategies from the teachers' and students' points of view
Öğretmenlerin ve öğrencilerin bakış açısından öğretme strategilerinin güdüleyici etkisi
  1. Tez No: 249950
  2. Yazar: EMİNE TOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDUL KASIM VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin ve öğretmenlerin algılarını kıyaslayarak, 60 öğretmen stratejisinin güdeleyici etkisini bulmayı amaçlayan bir saha araştırmasıdır.Bu çalışmada, veri toplama aracı olarak, biri örencilere, diğeri öğretmelere olmak üzere 2 anket kullanılmış ve bu anketler 11 farklı lisede, 299 örenci ve 25 İngilizce öğretmenine uygulanmıştır. Ankete katılan her iki gruptan, çok teşvik ediciden çok teşvik kırıcıya kadar uzanan beşli Likert ölçeği üzerinde 60 öğretmen stratejisinin güdüleyici niteliği hususunda görüşlerini belirtmeleri istenmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel veri, yüzdelik ve ortalama değerler içinde, SPSS istatistik veri inceleme programını kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, açık uçlu sorularla nitel veriler elde edilmiştir.Bağımsız örneklem t testi uygulayarak, her iki grubun anket maddelerine verdiği yanıtlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, örgencilerin ve öğretmenlerin, 46 öğretme stratejisinin güdüleyici özelliği üzerine fikir birliğine vardığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca 14 stratejisinin güdüleyici özelliği ile ilgili, öğretmen ve öğrenci algıları arasındaki farklılık da tespit edilmiştir.Verilerin analizi, çoğu lise örgenci ve öğretmenlerinin, öğretmen davranışlarının, öğrencilerin yabancı dil örenmedeki güdü düzeylerinin etkilediğine inandığını göstermiştir. Aynı zamanda örgenciler, öğretmenin sınıfta teşvik etmede konusunda sorumlu olduğunu düşünmektedirler. Ama öğretmenlerin hepsi, aynı şekilde düşünmemektedir. Öğretmenler, genel olarak güdülemenin, öğrenci, öğretmen ve aileyi kapsayan bir grup çalışması olduğuna inanmaktadırlar.Kısaca, bu çalışma, yabancı dil öğreniminde güdüleme hususunda, öğrenci ve öğretmen algılarını daha iyi anlamanın, öğretmenlerin davranışları gözden geçirip, öğretimde etkili strateji kullanabilecekleri olgusu üzerine kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a survey research which aims to find out the actual motivational effect of 60 teacher strategies by comparing both high school students? and their teachers? perceptions.In this study, as the data collection instrument, two questionnaires were used, one was for students and the other was for teachers and these questionnaires were implemented to the 229 students and 25 English teachers in 11 different high schools. Both participants were asked to fill in the questionnaire in which they expected to rate 60 motivational teacher strategies on a 5 point Likert scale, from very motivating to very demotivating. The quantitative data which were obtained from the study was evaluated using SPSS 14.0 statistical programme in terms of percentage and means. the qualitative data was also obtained with open-ended questions.By the help of independent sample t test analysis, responses to the items in the questionnaires were compared. The findings obtained from the study revealed that that teachers and students agreed on the motivational effect of 46 teacher strategies. Significant discrepancies were also identified between the perceptions of teachers and students on the motivational effect of 14 teacher strategies.The analysis of the data revealed that majority of high school students and teacher believe that teachers? behaviours affect motivational level of students in foreign learning. Also, students consider that it is teachers? responsibility to motivate students. But, not all the participant teachers think similarly. In common, the teachers think that it is just like a group work in that students, teachers and parents have a role.In short, this study is constructed on the notion that a better understanding of the motivation issue from both the students? and teachers? perceptive can help teachers to revise their current behaviors and integrate effective strategies for the students? motivation issue.