Coğrafya öğretiminde sanal gerçeklik tabanlı öğretim materyali geliştirilmesi
Development of virtual reality based teaching materials in geography teaching
- Tez No: 980327
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DEMİRALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Geography, Education and Training, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, coğrafya öğretiminde (ADDIE öğretim tasarım modeline göre) sanal gerçeklik tabanlı öğretim materyalinin tasarlanması ve geliştirilmesidir. Araştırmanın yöntemi olarak, Tasarım tabanlı araştırma yöntemi kapsamında karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmada tasarım ve geliştirme süreci, ADDIE öğretim tasarım modeli doğrultusunda yürütülmüş ve analiz, tasarım ve geliştirme aşaması olmak üzere ilk üç aşama temel alınarak yapılandırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışma grubunu; Ankara'da, Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı kurumlarda görev yapan, 15 coğrafya öğretmeni ve 5 alan uzmanı olmak üzere toplam 20 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ve araştırmacı tarafından Mayer (2009) ve Yalın (2009)'dan yararlanılarak oluşturulan, 12 maddelik uzman değerlendirme formu kullanılmıştır. Araştırmada, ADDIE öğretim tasarım modelinin ilk üç aşamasına göre sanal gerçeklik tabanlı öğretim materyali geliştirme süreçleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Tasarım modelinin birinci aşaması olan analiz aşamasında, 15 coğrafya öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşme verileri, içerik analizi ile analiz edilmiştir. İçerik analizi sonucunda, coğrafya öğretiminde yeryüzü şekillerinin (f=16) öğretimi ve özellikle coğrafi gözlem becerisinin (f=9) geliştirilmesine yönelik sanal gerçeklik tabanlı öğretim materyali vi tasarlanıp geliştirilmesi gerektiği ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Öğretim tasarım modelinin ikinci aşaması olan tasarım aşamasında; üç boyutlu coğrafi nesneler ve eğitsel senaryoları oluşturmak için Blender 2.8/Blender GIS tripo3d.ai teknolojisinden yararlanılmıştır. Tasarlanan üç boyutlu coğrafi modeller fbx. obj. formatında Unity 2021.3.45f1 ortamına aktarılmıştır. Böylece coğrafya öğretiminde öğretim materyali tasarımı tamamlanmıştır. Tasarım modelinin üçüncü aşaması olan geliştirme aşamasında ise; tasarlanan öğretim materyali, Meta Quest 2 sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla eğitsel içerik açısından 5 alan uzmanı tarafından değerlendirilmiştir. Uzmanlar arası değerlendirmelerin tutarlılığını tespit etmek için Randolph'un (2005) çoklu değerlendirici kappa analizi (Free-Marginal Multirater Kappa) kullanılmıştır. Analiz sonucunda uzmanlar arası değerlendirmelerin görüş birliği katsayı değeri 0,70 olarak bulunmuştur. Bu değer, Landis ve Koch'un (1977) belirlediği uyum düzeyleri sınıflamasına göre“iyi uyum düzeyi”olarak değerlendirilmektedir. Ancak, alan uzmanları, uzman değerlendirme formundaki madde 2, 3 ve 10 olmak üzere toplam üç maddeyi düşük olarak değerlendirmiştir. Bu maddelerin değeri, çoklu değerlendirici kappa katsayı değeri olarak 0,40 bulunmuştur. Bu katsayısı değeri, Landis ve Koch'un (1977) belirlediği uyum düzeyleri sınıflamasına göre“zayıf uyum düzeyi”olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle, geliştirilen sanal gerçeklik tabanlı öğretim materyalinin, hedef kitleye uygunluk düzeyi (madde 2), kullanıcı dostu ara yüze sahip olma düzeyi (madde 3) ve Mayer (2009)' in zamansal yakınlık ilkesine uygunluk düzeyi (madde 10) açısından iyileştirilmeler yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucunda; ADDIE öğretim tasarım modelinin ilk üç aşamasına göre, coğrafya öğretiminde 2018 Coğrafya Dersi Öğretim Programındaki 10. sınıf“Doğal Sistemler”ünitesi içinde yer alan kazanımlar (10.1.3., 10.1.5., 10.1.6. ve 10.1.7) için, SG Coğrafya: Yeryüzünün Gücü adlı sanal gerçeklik tabanlı öğretim materyalinin ilk prototipi geliştirilmiştir. Geliştirilen öğretim materyali, 2024 Coğrafya Dersi Öğretim Programında 10. sınıf 3. Ünite: Doğal Sistemler ve Süreçler ünitesinde yeryüzü şekilleri konusundaki öğrenme çıktılarıyla da uyumludur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design and develop a virtual reality-based instructional material for geography teaching in accordance with the ADDIE instructional design model. A mixed-method approach was used within the scope of a design-based research methodology. In the study, the design and development process was carried out in accordance with the ADDIE instructional design model, and it was structured based on the first three phases: analysis, design, and development. The study group of the research was determined using the purposive sampling method. The study group consists of a total of 20 participants, including 15 geography teachers and 5 subject matter experts working in institutions affiliated with the Ministry of National Education (MoNE) in Ankara. As data collection tools, a semi-structured interview form developed by the researcher and a 12-item expert evaluation form—created by the researcher based on Mayer (2009) and Yalın (2009) were used. In the study, the development processes of the virtual reality-based instructional material were examined in detail based on the first three phases of the ADDIE instructional design model. In the first phase of the design model, the analysis phase, semi-structured interviews were conducted with 15 geography teachers. The interview data were analyzed using content analysis. As a result of the content analysis, a need was identified for the design and development of a virtual reality-based instructional material focused on teaching landforms (f = 16) in geography education and particularly on enhancing geographical observation skills (f = 9). In the second phase of the instructional design model, the design phase, Blender 2.8/Blender GIS tripo3d.ai technology was utilized to create three-dimensional geographic objects and educational scenarios. The designed three-dimensional geographic models were transferred to the Unity 2021.3.45f1 environment in FBX and OBJ formats. Thus, the instructional material design for geography teaching was completed. In the third phase of the design model, the development phase, the designed instructional material was evaluated in terms of educational content by five subject matter experts using the Meta Quest 2 virtual reality headset. To determine the consistency of the inter-expert evaluations, Randolph's (2005) Free-Marginal Multirater Kappa analysis was used. As a result of the analysis, the inter-expert agreement coefficient was found to be 0.70. According to the classification of agreement levels by Landis and Koch (1977), this value is considered a 'substantial agreement. However, the subject matter experts rated three items—specifically items 2, 3, and 10—on the expert evaluation form as low. The values of these items were found to be 0.40 in terms of the Free-Marginal Multirater Kappa coefficient. According to the classification of agreement levels by Landis and Koch (1977), this coefficient value is considered a 'poor agreement. Therefore, it was concluded that improvements are needed in the developed virtual reality-based instructional material regarding its suitability for the target audience (item 2), user-friendly interface (item 3), and compliance with Mayer's (2009) temporal contiguity principle (item 10). As a result of the study, based on the first three phases of the ADDIE instructional design model, the initial prototype of the virtual reality-based instructional material titled VR Geography: The Power of the Earth was developed for the achievements (10.1.3., 10.1.5., 10.1.6., and 10.1.7) within the 10th grade 'Natural Systems' unit of the 2018 Geography Curriculum. The developed instructional material is aligned with the landforms learning outcomes specified in Grade 10, Unit 3—Natural Systems and Processes—of the 2024 MoNE Geography Curriculum.