Lise öğrencilerinin yaşadıkları yerdeki değişimi algılamadacoğrafya dersinin etkilerine yönelik görüşleri
Opinions of high school students on the effects of geography course on perceiving the change in the place they live
  1. Tez No: 892014
  2. Yazar: SEVDA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnsan doğa etkileşimi insanlığın ilk dönemlerinden beri devam eden bir süreçtir. Ancak bu bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişme ve değişimler olmak üzere, diğer pek çok etkene bağlı olarak bu süreç son yıllarda oldukça farklı bir boyut kazanmıştır. Coğrafya eğitimi, öğrencilere çevreleriyle olan etkileşimlerini ve mekânsal değişimleri anlamaları için temel bilgiler sağlar. Lise düzeyinde coğrafya dersleri, öğrencilere hem yerel hem de küresel çapta mekânsal yapıları ve bu yapıların nasıl ve neden değiştiğini anlamalarına yardımcı olur. Bu süreçte, öğrenciler çevrelerindeki fiziksel ve beşerî ögeleri gözlemlemeye, aralarındaki ilişkileri keşfetmeye ve değişimleri sorgulamaya teşvik edilir. Coğrafya eğitimi lise öğrencilerinin çevrelerindeki mekânsal değişimleri anlama konusunda önemli bir rol oynar. Bu ders, öğrencilere çevrelerinde gözlemledikleri değişiklikleri daha bilinçli ve sistemli bir şekilde değerlendirme yeteneği kazandırır. Coğrafya dersleri, iklim değişiklikleri, kentsel dönüşüm, nüfus hareketleri gibi çeşitli konularda bilgi vererek öğrencilerin çevrelerinde meydana gelen değişimlerin altında yatan nedenleri daha iyi anlamalarını sağlar. Bu bilgiler, öğrencilerin günlük yaşamda karşılaştıkları değişimleri analiz etme ve yorumlama becerilerini geliştirir. Ayrıca, coğrafya dersi öğrencilere eleştirel düşünme becerileri kazandırarak, çevresel sorunlara karşı daha bilinçli ve duyarlı hale gelmelerini sağlar. Öğrenciler bu ders aracılığıyla sürdürülebilirlik ve çevresel adalet konularında farkındalık kazanır ve aktif vatandaşlık rollerini yerine getirme konusunda motive olurlar. Günümüzde, insan doğa arasındaki etkileşimin boyutu coğrafya derslerinin önemini daha da artırmıştır. Coğrafya dersleri, doğal kaynakların kullanımı, çevre kirliliği, iklim değişikliği ve arazilerin kullanım amaçları gibi konuları ele alarak öğrencilere bu konularda duyarlılık kazandırmaya yardımcı olur ve insan etkilerini vurgular. Öğrenciler coğrafya derslerinde edindikleri bilgi ve analitik becerileri kullanarak mekânsal algılarını bu bağlamda geliştirir. Araştırma yukarıda anlatılanlardan hareketle, lise öğrencilerinin, yaşadığı yerdeki fiziki (doğal) ve beşerî unsurların değişimini algılamada, coğrafya dersinin etkisini belirlemek hedeflenmiş, Coğrafya Dersi Öğretim Programını mekânsal etkileşim boyutuyla irdelemek ve bu konuda yapılacak çalışmalara temel oluşturması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel yöntemlerden tarama modeli olarak belirlenmiş, veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen, uzman görüşü alınarak bir anket formu geliştirilerek veriler elde edilmiştir. Araştırma örneklemi olarak 2023-2024 eğitim öğretim yılında, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı, İzmit'te yer alan dört farklı lisede öğrenim gören öğrencilerden rast gele iki sınıf seçilerek gönüllü katılan 9.ve10.sınıftan toplam 208 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen veriler sosyal bilimler için istatistik programı olan SPSS26 programı kullanılarak yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, karşılaştırmaların yapılmasında t-testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin, Coğrafya Dersi Öğretim Programları çerçevesinde gördükleri lise 9.ve 10. Sınıf Coğrafya dersleri amaç yönünden uygun geliştirildiği belirlenmiştir. Öğrencilerin yaşadıkları yerdeki doğal ve beşerî faktörlerin önemini öğrenmelerinde, yakın çevrelerini algılayıp yer ile insan arasındaki etkileşimi kavramalarında yüksek bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human-nature interaction is a process that has been going on since the earliest times of humanity. However, this process has gained a quite different dimension in recent years due to many factors, including the developments and changes in information and communication technologies. Geography education provides students with basic knowledge to understand their interactions with their environment and spatial changes. Geography courses at the high school level help students to understand spatial structures, both locally and globally, and how and why these structures change. In this process, students are encouraged to observe the physical and human elements in their environment, explore the relationships between them, and question changes. Geography education plays an important role in high school students' understanding of spatial changes in their environment. It provides students with the ability to more consciously and systematically evaluate the changes they observe in their environment. Geography courses provide information on various topics such as climate change, urban transformation, population movements, etc., enabling students to better understand the underlying causes of the changes occurring in their environment. This information develops students' ability to analyze and interpret the changes they encounter in daily life. In addition, the geography course provides students with critical thinking skills, making them more aware and sensitive to environmental issues. Through this course, students gain awareness of sustainability and environmental justice issues and are motivated to fulfill their role as active citizens. Today, the extent of human-nature interaction has increased the importance of geography courses. Geography courses help sensitize students to issues such as the use of natural resources, environmental pollution, climate change and land use and emphasize human impacts. Students develop their spatial perceptions in this context by using the knowledge and analytical skills they acquire in geography lessons. Based on the above-mentioned, the research aimed to determine the effect of geography course on high school students' perception of the change of physical (natural) and human elements in the place where they live, to examine the Geography Course Curriculum with the dimension of spatial interaction and to form the basis for future studies on this subject. In the research, it was determined as a survey model from quantitative methods, and data were obtained by developing a questionnaire form developed by the researcher by taking expert opinion in order to collect data. A total of 208 students from the 9th and 10th grades, who participated voluntarily, were selected randomly from two classes of students studying in four different high schools in Izmit, affiliated to the Ministry of National Education, in the 2023-2024 academic year. The data obtained were analyzed by using SPSS26, a statistical program for social sciences, using percentage, frequency, arithmetic mean, standard deviation, t-test and one-way variance (ANOVA) to make comparisons. As a result of the research, it was determined that the high school 9th and 10th grade Geography lessons that the students saw within the framework of the Geography Course Curriculum were developed appropriately in terms of purpose. It was concluded that there was a high correlation in students' learning the importance of natural and human factors, realizing their immediate surroundings and understanding the relationship between place and human.