Türk Silahlı Kuvvetleri'nde disiplin suç ve cezalarına ilişkin esaslar ve uygulaması
Basics and implementations of disciplinary offenses and punishments in the Turkish Armed Forces
- Tez No: 250000
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Mevzuatımızda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye Cumhuriyeti'ni korumakla görevlendirilmiştir. Bu görevini yerine getirebilmesi için, disiplinli bir sistemin kurulması ve devamının sağlanması gerekmektedir. Disiplinin sağlanması ise, disipline aykırı davranışları olanlara fiilleriyle orantılı yaptırımların uygulanmasını gerektirmektedir.TSK, çeşitli statülerde görev yapan kişilerden oluşmaktadır. Bu kişiler kadrolu veya sözleşmeli olarak kendi isteğiyle ya da askerlik görevini yapmak için zorunlu olarak TSK'ya katılmışlardır. ?Türk Silahlı Kuvvetlerinde Disiplin Suç ve Cezalarına İlişkin Esaslar ve Uygulaması? başlıklı üç bölümden oluşan bu çalışmamızda, TSK mensupları hakkında uygulanan disiplin suç ve cezaları incelenmiştir.TSK mensupları, statülerine göre farklı kanunlara tabi olabilmektedir. Bu durum aynı nitelikte disiplin suçu işleyen kişiler hakkında farklı yaptırımların uygulanmasına neden olmaktadır. Ayrıca disiplin suç ve cezaları ile ilgili mevzuat ve uygulamada İnsan Haklarını ve Temel Özgürlüklerini Koruma Avrupa Sözleşmesi'ne aykırılıklar bulunmaktadır.İncelememizde konuyla ilgili doktrin ve yargı organlarının görüşlerine ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Böylece mevzuat ve uygulamadaki sorunlara çözüm bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In accordance wiht the legislation in force Turkish Armed Forces (TAF) is tasked to protect the Turkish Republic. To accomplish this task TAF must build and keep a system based on discipline. This means applying disciplinary or criminal law to those who breach the rules.TAF consists of military personel under various statutes. The personel may howe joined the TAF voluntarily or because of compulsory military service. In this study which has the title of ?Basics and Implementations of Disciplinary Offenses and Punishments in The Turkish Armed Forces? and which consists of three parts the disciplinary offenses and punishments that applied to the TAF personel are reviewed.TAF personel may be under different laws, in accordance whith their status. This means different punishments for similiar disciplinary offenses because of the status. Morever, some disciplinary legislation and implementation breach the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.The study covers a wide range of detailed academic opinions and detailed court decisions in order to find solutions fort the problems.