6413 sayılı TSK Disiplin Kanunu uyarınca disiplin suç ve cezaları
Disciplinary offenses and penalties under the TSK Disciplinary Law No. 6413
- Tez No: 934558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL IŞIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Ülke dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmakla görevli askerî kuvvet olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nde uygulanan disiplinin kurumun temel yapı taşı olduğu ve kurumda katı ve otoriter bir hiyerarşik yapının oluşturulduğu görülmektedir. Disiplinin TSK için önemi“disiplinin olmadığı yerde kan ve gözyaşı vardır”şeklindeki sözle ifade edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri açısından etkin bir disiplin anlayışının varlığı, 6413 sayılı Kanunu'nda 69 adet disiplinsizliğin detaylı bir şekilde düzenlenmesiyle kendisini göstermektedir. 6413 sayılı Kanun m. 8/2'de disiplin amir ya da disiplin kurullarına kanunda yer alan 69 disiplinsizliğin yanı sıra ağırlıkları bakımından benzer eylemler teşkil ettiği düşünülen disiplin bozucu eylemlerin de cezalandırılabileceği hususuna yer verilmiştir. Emirleri derhal yerine getirme zorunluluğunu ifade eden“mutlak itaat”kavramı, orduları sivil kuruluşlardan ayıran en belirgin özelliktir. Bu anlayış çerçevesinde, ordu yapısının temeli disiplin, disiplinin ise mutlak itaate dayandırılmaktadır. Mutlak itaat ilkesi, ordu mensuplarının arasındaki sıkı hiyerarşinin varlığını sürdürebilmesi için gereklidir. Ordunun bulunduğu özel konum ve stratejik önemi, askerî disiplini yalnızca askerî hukuk kuralları çerçevesinde tesis edebilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu sebeple, ordulara özgü bir mevzuatın varlığı, disiplinin sağlanması açısından elzem bir gereklilik arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The discipline applied in the Turkish Armed Forces, which is responsible for defending the Turkish homeland against external threats and dangers, is considered the fundamental pillar of the institution, and a strict and authoritarian hierarchical structure has been established within it. The importance of discipline for the Turkish Armed Forces is expressed through the saying,“Where there is no discipline, there is blood and tears.”The existence of an effective understanding of discipline in the Turkish Armed Forces is evident in the detailed regulation of 69 disciplinary offenses under Law No. 6413. Article 8/2 of Law No. 6413 states that, in addition to the 69 disciplinary offenses specified in the law, disciplinary actions that are considered similar in terms of severity may also be punishable by disciplinary superiors or disciplinary boards. The concept of“absolute obedience,”which signifies the obligation to immediately comply with orders, is the most distinctive feature that differentiates military forces from civilian organizations. Within this framework, the foundation of the military structure is discipline, and discipline is based on absolute obedience. The principle of absolute obedience is essential for maintaining the strict hierarchy among military personnel. The special status and strategic importance of the military necessitate that military discipline be established solely within the framework of military legal regulations. Therefore, the existence of a legal framework specific to the military is an essential requirement for maintaining discipline.