Hz. Ömer'in Kur'an anlayışı ve yorum yöntemi
Hz. Umar?s understanding of Qur?an and interpretation of method
  1. Tez No: 250007
  2. Yazar: DAVUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
?Hz. Ömer'in Kur'an Anlayışı ve Yorum Yöntemi? isimli araştırmamız vahyin nüzulüne şahit olan ve vahye muvafakatlerde bulunan Hz. Ömer'in (ö.23/643) Kur'an'ı anlaması ve yorumlamasının ortaya konmasıdır.Araştırmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın amacı, konusu ve metodo belirtildikten sonra; Hz. Ömer'in hayatı Kur'an'la ilişkisi bağlamında ele alınmaktadır. Burada Hz. Ömer'in Kur'an anlayışına etkisi sebebiyle toplumdaki statüsüne, ilmine, şahsiyetine genel hatlarıyla bir bakış yapılmıştır.Birinci bölümde Hz. Ömer'in Kur'an-ı Kerim Anlayışı, üzerinde durulmakta; Kur'an'a saygısı, sorumlulukları ve onu hayata katması konu edinilmektedir.İkinci ve üçüncü bölümde Hz. Ömer'in Kur'an'a yaklaşımları işlenmektedir. Anlama ve yorumlamasının kaynakları, yöntemi, açıklamaları ve yorumları örnekleriyle ele alınmaktadır. Bu bölümde ayrıca karşılaştığı olay ve durumlarda düşüncesine âyeti şahid göstermesi bir başka deyişle Kur'an'ı canlı tutması anlatılmaktadır.Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme ve ulaşılan sonuçlara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This work ?which is on Hz. Umar?s understanding of holy book and interpretation of method -handles with Hz. Umar?r understanding and interpreting the message of Qur?an who is a witness and an advocaterof holy message.The research consists of three sections an introduction part. In introduction section subject of the research and methods are specified. Then Hz. Umar?s life and its relationship with Qur?an are studied. This section also includes Hz. Umar?s understanding of Qur?an and how it effected his social statue, knowledge, persenality in abroad sense.İn the first section context of Qur?an according to Hz. Umar is analyzed. His respect for Qur?an, his responsibilities and his effects on realization of the message of the holy book are studied.In the second and third sections Hz. Umar?s approaches on Qur?an are studied. The resources of understanding and interpretation of the holy message,s his methods, his interpretations and explanations are handled with examples. Moreove, In this section his attitude at taking the holy message of Qur?an as abasis for his actions in the other words keeping Qur?an alive in his mind is studied.In final chapteran overall summary and conclusions take place.