Kentleşme bağlamında göçün yol açtığı toplumsal sorunlar
Due to urbanization migration causes social problems
  1. Tez No: 250005
  2. Yazar: TUBA ALTUNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKÇE AKGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Göç olgusu toplumsal değisimin önemli göstergelerinden birisidir. Kentlesme ise uygarlığın gelisimindeki önemli süreçlerden birisidir. Bu süreç sadece nüfus artısı değil aynı zamandatoplumsal, kültürel, ekonomik, ve siyasal dönüsümleri de içeren bir olgudur.Bu çalısmayla Türkiye Cumhuriyeti' nin kurulusundan günümüze kadar geçen süre de içgöç ile birlikte kentlerde ve toplumsal yapı da meydana gelen değismelerin tespit edilmesihedeflenmistir. Türkiye'de 1950'lerde baslayan ve hala devam eden ?köyden kente göç?olgusunun, toplumun tek tek her kesimine ve bütününe olan etkileri yararlanılan kaynaklardoğrultusunda açıklanmaya çalısılmıstır.Arastırmanın verileri bilgi ve belge kaynakları (bilimsel kitaplar, kamusal ve özelarsivlerdeki raporlar, ansiklopedi, sözlük, süreli yayınlar vb.) taranarak elde edilmistir.Göç sonucu meydana gelen kentlesme ile ilgili yapmıs olduğumuz arastırmada, göçedenlerin köyden kente göç esnasında ve sonrasında yasadıkları ve yasattıkları sorunlar farkedilmistir.
Özet (Çeviri)
Migration is an important sign of Social change One of the most importantdevelopment factors for civilizations is urbinization. Not only is this processimportant for population growth, it is also important for political, economic, culturalchange and development.The goal of this study is to determine the changes that came from national migrationincluding urban and social structural change since the founding of the Republic ofTurkey to its present day. The change from“rural-urban migration”started inTurkey in the 1950's and is still going on today. The impact of each social group andas a whole society has been used as sources to explain this phenomenon.The sources that were used for information are documents, data surveys, (Scientificbooks, special reports within public and private archives, Encyclopedias, dictionariesandperiodicals.) All information that was used from these sources was read andanalyzed.The end result of the research we have done in regards to the result of urbanizationdue to migration we noticed that those who lived in rural areas which migrated tourban areas still experienced the same problems.