Neoliberalizmin yerelleştirme projesi
The decentralization project of neoliberalism
- Tez No: 250029
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Neoliberal devlet projesinin bir parçası olan yerelleş(tir)me reformları, kamu yönetimi reformunun en önemli gündem maddesini oluşturmaktadır. Sosyal devlet anlayışının yerine piyasa mantığı ve ilkelerinin ikame edilmesini öngören neoliberal yeniden yapılanma yaklaşımına koşut olarak yerelleştirme projesi, en büyük kamu örgütü olan merkezi idarenin görev ve işlevlerinin (özellikle sosyal ve ekonomik nitelikte olanlarının) yerel yönetimlere devredilmesini amaçlamaktadır.Yerelleştirme reformları, neoliberal siyasetçiler ve düşünürler tarafından; hizmetlerin merkezi idarece yürütülmesinin verimlilik ve etkinlikten uzak sonuçlar verdiği ve ayrıca yerinden yönetimin küreselleşme ile yükselişe geçen demokratikleşme anlayışı ile uyumlu sonuçlar doğuracağı iddialarıyla savunulmaktadır. Bununla birlikte anılan nesnel(ci) savların arka planına bakıldığında yerelleştirme girişimlerinin; yerel-ulusal-uluslar arası güç odaklarının içsel menfaatlerini gerçekleştirme amacını güttüğü anlaşılmaktadır.Bu perspektiften bakıldığında; yerelleştirme projesinin, devleti piyasa lehine küçültmenin en önemli araçları olan özelleştirme ve deregülasyon girişimleri ile birlikte yürürlüğe konulduğu açıkça görülmektedir. Merkezden yerele yetki aktarımı; kamudan özele güç ve yetki aktarımının bir ara durağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hal böyle olunca; yerelleştirmenin, yerel düzeylerde geniş toplum kesimlerinin yönetime katılımı değil, sermayenin ve çoğunluğunu sermayenin finanse ettiği sivil toplum örgütlerinin kamu iktidarına ortak olması sonucunu doğuracağı ortadadır.Türkiye'nin tarihsel gelişim çizgisi üzerinden değerlendirildiğinde de; yerelleştirme; Tanzimat'la başlayan ve Cumhuriyet devrinde ivme kazanan çağdaşlaşma idealine karşı konumlanan toprak ağalığı ve aşiret gibi modern-öncesi yerel yapıların güçlenmesi ve bu unsurların yerel halk üzerindeki iktidarlarının tahkim edilmesi sonucunu doğurabilecek niteliktedir. Diğer taraftan ucu gözükmeyen bir yerelleştirme projesinin ulusal birliği ve üniter yapıyı tehdit edebileceği de düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The decentralization reform, which is an element of neoliberal project of the state, is the most important item on public reform agenda. As parallel as neoliberal reconstruction ideology, which suggests free market principles instead of social state perspective, decentralization project; aims the transfer of functions and services (especially social/economic services) from central administration to local governments.The decentralization reform is defended by neoliberal politicians and intellectuals, with claim that the carrying out services by central administration is ineffective and also it?s asserted that localization provides democratization according to globalization period. Nevertheless, as viewed on the background of these objective reasons, it?s comprehended that these attempts purpose the realization of interests of local-national-international economic powers.Within this perspective; it?s seemed that, the decentralization project is brought into force with privatization and deregulation which are the devices of minimalization of the state in opposition to market. Transfer of the authorities from central to local, is actually an apparatus of transfer of power from public to private. In this case, the decentralization project does not conclude the participation of people including working class, public servants or peasants, on the contrary this project provides the partnership of capital and NGO?s with the public authority.As evaluated within the historical development period of Turkey, decentralization seems to strengthen the pre-modern feodal structures and their local authorities, which are opposite to the Turkish modernization ideal. Therefore, it?s also thought that the endless decentralization project, may damage the national integrity and the unitary body.