Kurumsal yönetim ilkeleri uyarınca banka yönetim kurulunun yapısı ve işleyişi
The structure and functioning of the board of directors of banks according to the corporate governance principles
  1. Tez No: 250043
  2. Yazar: BARIŞ AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN TURANBOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Anonim ortaklıkların globalleşen dünyada ekonomik, sosyal ve politik etkilerinin artması, bu tüzel kişileri devlet ile beraber yeryüzündeki en önemli iki tüzel kişilikten biri haline getirmiştir. Özellikle uluslararası faaliyet gösteren anonim ortaklıklar ve holding şeklinde örgütlenmelerde bankalar, sistemin merkezinde yer almaktadır. Anonim ortaklıkların tüm menfaat sahiplerinin haklarının gözetileceği bir şekilde nasıl yönetilmeleri gerektiği hususunda yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkarılan ?kurumsal yönetim ilkeleri?, modern bir yönetim anlayışı sunmaktadır. Ancak bu ilkeler, ulusal şartların etkisiyle ülkeden ülkeye farklılaşmaktadır. Her ülke, kendi kurumsal yönetim kodunu hazırlamaktadır. Türkiye'de de bu çalışmalar başlatılmıştır.Kurumsal yönetim ilkeleri, hem hali hazırdaki hem de gelecekteki müstakbel hissedarlar, yabancı yatırımcılar, çalışanlar, iş arkadaşları ve kamuoyu için işletmenin yönetim ve denetim kurulunun ve diğer yöneticilerinin ulusal ve uluslararası sermaye piyasalarında açıklanan kurallara bağlılıklarının ifadesi olan bir manifesto niteliği taşımaktadır.Bu ilkeler uyarınca şirketlerin üst düzey yönetiminin fonksiyonel amacına uygun olarak yeniden yapılandırılması ve bu çerçevede şirket içindeki güçlerin dengelenmesi ve kontrolü ön plana çıkmaktadır. Bu noktada da yönetim kurulunun yapısının ve işleyişinin gündeme gelmesi kaçınılmazdır. Yönetim kurulunun, kurumsal yönetimin yerleştirilmesinde, etkinliğinin sağlanmasında ve artırılmasında en çok sorumluluğa ve role sahip şirket organı olması nedeniyle yapısı ve işleyişi de önem kazanmaktadır.Etkin kurumsal yönetimin uygulanmaması halinde bankacılık gözetim ve denetim mekanizması da çalışmayacaktır. Dolayısıyla bankacılık gözetim ve denetim otoriteleri, her bankada etkin kurumsal yönetimin yerleşmesi konusuna büyük önem vermektedir. Etkin kurumsal yönetim, aynı zamanda banka yönetimi ile banka gözetim ve denetim otoriteleri arasındaki işbirliğinin artırılmasını da sağlayacağı için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The increase of economic, social and political influences of joint stock corporations in a globalizing world have turned out these corporations to be one of the most crucial legal entities besides the states. Notably, joint stock corporations operating in the international area and banks part of holding companies lie at the heart of the system. The corporate governance principles, as the outcome of studies on the management of these corporations in a sense that all the stakeholders? rights are protected equally, introduce a modern management approach. Nevertheless, corporate governance principles vary from country to country due to national conditions. Each country work on to develop its own corporate governance code and studies with regard to this issue has been initiated in Turkey as well.Corporate governance principles constitute a manifesto for current and prospective shareholders, foreign investors, staff, providers and public as an endorsement of adherence of directors, auditors and other management to national and international capital market principlesAccording to these principles, the restructuring of senior management pursuant to the targets of its functions and duties and in this sense balancing and controlling the powers within the corporations appear to be the most outstanding matters. At this point, it is ineluctable and essential to examine the structure and functions of board of directors. On account of board of directors being the body of the corporations undertaking most of the liability and role in adapting, setting the efficiency and ameliorating the corporate governance, its structure and functioning is considerable.In the absence of effectual corporate governance, the surveillance and supervision mechanisms in the banking system shall not function properly. Consequently, the banking supervisory authorities attach great importance to the settlement of efficient corporate governance in banks. In addition, an influential corporate governance is important for its role to enhance the cooperation between the management of banks and banking supervisory authorities.