Kadına yönelik şiddetle mücadelede kadın sığınmaevi önlemi:Türkiye örneği
Measure of women?s shelter as a way of combiting violence against women: Turkey case
  1. Tez No: 250052
  2. Yazar: SEHER AÇIKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, kadına yönelik şiddetle mücadelede etkili bir araç olarak kadın sığınmaevi önlemi, Türkiye örneği üzerinden değerlendirilmiştir. Bu kapsamda kadın sığınmaevlerinin ortaya çıkması ve kurumsallaşması sürecinde kadın hareketinin etkisi incelenmiştir. Dünyada 1970'lerde, Türkiye'de ise 80'lerin başında yeniden yükselişe geçen kadın hareketi, kadınların sorunlarını politika konusu yapmıştır. Kadına yönelik şiddet tüm biçimleri ile sorgulanmış ve kadın erkek arasındaki eşitsiz güç ilişkisinden kaynaklanan toplumsal bir sorun olarak tanımlanmıştır. Bu süreçte kadına yönelik aile içi şiddetin boyutları ortaya çıkmış ve şiddetten uzakta güvenli bir ortam sağlayan kadın sığınmaevleri gündeme gelmiştir. Türkiye'de 80 sonrası kadın hareketi, mücadelesinin odağına kadına yönelik aile içi şiddeti koymuş ve bu doğrultuda yasal ve kurumsal kazanımlar elde etmiştir. Sığınmaevleri en önemli kurumsal kazanımdır. Bu tartışmalar çerçevesinde konuya ilişkin uluslararası ve ulusal düzenlemeler incelenmiş ve devletin yükümlülükleri değerlendirilmiştir. Türkiye'de sığınmaevlerinin yapısı ve örgütlenmesine ilişkin sorunlar, devletin sorumlulukları ve kadın kuruluşlarının talepleri doğrultusunda tartışılmıştır. Türkiye'de kadına yönelik aile içi şiddet çok yaygın bir sorundur. Yasal zorunluluklara rağmen, devlet yükümlülüklerini yerine getirmemektedir. Sığınmaevi açmak ve bu konuda çalışan kadın kuruluşlarına finansman sağlamak devletin görevleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, measure of women?s shelter was evaluated as an effective tool in dealing with violence against women, through the example of Turkey. In this context, the emergence of women?s shelters and the influence of the women's movement in the process of corporate growth was examined. The women's movement rising in the world in seventies and in Turkey at the beginning of the eighties made women's issues as policy matters. All forms of violence against women and unequal power relations between men and women have been questioned due to a problem has been described as social affairs. In this process the size of domestic violence for women has arised and shelters providing a safe environment away from the violence of women has come into question. The women's movement after eighties in Turkey, focused on dealing with domestic violence against women and legal and institutional achievements in this direction was obtained. Women?s shelter is the most important institutional achievements. This discussion topic within the framework of international and national regulations regarding the obligations of the state were examined and evaluated. The problems relating to structure and organization of the shelters in Turkey were discussed in the context of the responsibilities of the state and demands of women's organizations. Domestic violence against women in Turkey is a very common problem. Despite the legal obligations, State does not fulfill its obligations. Opening shelters and providing funding to women?s organizations are among the duties of the State.