Apollon Smintheion terra sigillataları
Terra sigillatas from Apollon Sminyheion
- Tez No: 250056
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Seramik kullanımı, insanların yerleşik yaşam düzenine geçmesiyle ve üretmeye başladıkları besinleri depolama isteğiyle paralellik göstermektedir. Bu amaçla, pişmiş topraktan çanak-çömlek üretiminin başlaması ve bu seramiklerin gündelik hayatın bir parçası olması, arkeolojik açıdan tarihin her döneminde önem taşımaktadır. Bu nedenle yapılan bu çalışma, Hellenistik Dönem'in sonu Roma Dönemi'nin başında üretilmeye başlanan Terra Sigillata, kırmızı astarlı kapları kapsamaktadır.Bu çalışmanın amacı, analojik çalışmaya bağlı kalarak, Smintheion'da ele geçen Doğu ve Geç Dönem Sigillatalarını tanımlamak, ne tür üretimlerin kullanıldığını ortaya çıkartmaktır. Yapılan bu çalıma ile Anadolu'da üretilen Doğu Sigillata üretimi seramiklerin yayılım haritasına yardımcı olmak amacıyla önem taşımaktadır. Çalışma sadece seramikleri tanımlamaya dayalı değildir. Ayrıca Smintheion'un antik dönemdeki önemi, mimari öğeleri, Apollon kültü ve Roma'nın o dönem içerisinde izlediği politikaya az da olsa değinerek, seramiklerle beraber tek bir vücut olarak incelenmiştir.Erken ve Orta İmparatorluk Sigillataları (ESA,ESB,ESC) ile Geç Dönem Sigillataları (ARS,LRC) genel nicel özellikleri ile anlatılmış ve ardından Apollon Smintheus Kutsal Alanı'ndan çıkan Sigillatalar tipolojik olarak değerlendirilerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consist of Terra Sigillata wares which were found at Smintheion. The aim is to expose the kind of Eastern Sigillata wares which had been used at Apollon Smintheus. The consumption of Eastern Sigillata varies from region to region. Therefore bringing out of which production is dominant at this sancuary is important. This study may utilise to see the areas where Eastern Sigillata are spread.This study based on analogical studies. In this study besides ceramics, political components, God Apollon and importance of Smintheion are also mentioned. The first part of the study concentrates on Smintheion, It?s importance, architectural structures and God Apollon. The second part consist of the Eastern Sigillata wares with general features. In the third part of the study Smintheion?s Terra Sigillata are descriped.