Siyasal iktidar-öldürme ilişkisi bağlamında namus kavramı ve namus cinayetleri: Siyasal ontolojik bir yaklaşım denemesi
The concept of honour and honour-killing in the context of the relationship between political power and the act of killing: A political ontological approach
- Tez No: 250062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA ETÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 401
Özet
Tezin konusunu kadının cinselliğinin öldürme tehdidiyle denetlenmesini ifade eden namus kavrayışı ve namus cinayetleri oluşturmaktadır. Çalışmanın temel sorunsalını son on yılda gerek Türkiye'de gerekse Batı Avrupa'da gündeme oturan namus cinayetlerinin hızla siyasal bir meseleye dönüşmesi oluşturmaktadır. Tezin temel iddiası namus cinayetlerinin hızla siyasal bir soruna dönüşmesinin namus adına öldürme olgusuna içkin bir siyasallıktan kaynaklandığı yolundadır. Babayanlı kandaş toplumlarda namus cinayetleri, ifadesini `cinayet işlemiş sayılmaksızın öldürme' olgusunda bulan siyasal-ontolojik bir anlam taşımaktadır. Siyasal var oluşun ön koşulu olan `öldürülebilir hayat' babayanlı kandaş toplumlarda kadın bedenini ve cinselliğini öldürme tehdidi ile denetleyen namus ahlakı çerçevesinde üretilmektedir. Bu husus namus adına öldürme olgusunun kandaş toplum nezdinde mutlak anlamda meşru bir öldürme eylemine karşılık gelmesini açıklar niteliktedir.Egemen devlet de siyasal-ontolojik temeli itibariyle öldürülebilir hayatı mutlak ve sürekli bir biçimde belirleme ayrıcalığına sahip özneyi oluşturmaktadır. Bu husus namus cinayetleriyle mücadeleyi hedefleyen devlet kaynaklı stratejilerin siyasal iktidar-öldürme ilişkisi bağlamında değerlendirilmesini olanaklı kılmaktadır. Söz konusu stratejilerin bir ayağını `egemenlik refleksi' olarak nitelendirilebilecek ceza politikaları oluştururken diğer ayağını potansiyel failleri denetleme, potansiyel mağdurları koruma adına geliştirilen biyopolitik stratejiler oluşturmaktadır. Egemenlik ve biyopolitika kavramları egemen devletin canlı bir varlık olarak insanla kurduğu ontolojik ilişkinin temel parametrelerini oluşturmaktadır.Birinci bölüm kandaş toplumlarda siyasal iktidar-öldürme ilişkisini konu alırken ikinci bölümde egemen devlet kavramı, öldürme yetkisi bağlamında çözümlenmiştir. Doğrudan doğruya namus adına öldürme olgusu üzerinde odaklanan üçüncü bölüm iki alt bölümden oluşmaktadır. Birinci alt bölümde namus adına öldürme olgusu kandaş toplumlarda siyasal iktidar-öldürme ilişkisi çerçevesinde çözümlenmiştir. İkinci alt bölümde ise egemen devletin namus cinayetleriyle mücadele stratejileri aynı sorunsal çerçevesinde tartışılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the perception of honour that refers to the controlling of female sexuality by the threat of killing and more specifically into the honour killings. The main analyis of the thesis is centred on the honour killings which have been atrracting increasingly larger public attention both in the Western Europe and Turkey in the last decade as they gradually become to be seen as a political issue. The principal assertion of the thesis is that honour killing as a phenomenon is political in itself and there is a resonance between this immanent political quality and the way the honour killing has become to be understood and regarded as a political problem. Honour killing in the patrilineal communities that are constructed on the basis of consanguinity represents a political-onthological understanding which is informed by the phenomenon that distinguishes killing from murder and defines ?a life that can be ended by killing?.In the patrilineal communities bonded with blood relationships the idea of ?a life that can be ended by killing? which also appears as the first condition of being a political subject is generated through the perception of honour that controls the female body and sexuality by the threat of killing. Thus in those communities honour killing gains an unquestioned legitimacy in the eyes of its members.Sovereign state too through its political-onthological foundations appears as the cardinal subject/entity endowed with the absolute and continual privilege to define the ?life that can be ended by killing?. Therefore it becomes possible to analyse the state strategies that are devised to struggle against the honour killings by placing them within the context of relationship between political power and the act of killing. Those strategies are composed, on the one hand, of criminal policies which can be regarded as a ?sovereignty reflex?, and on the other, of biopolitical strategies that aim to control the potential offenders and protect the potential victims. The concepts of sovereignty and biopolitics comprise the main parameters of the onthological relationship that the sovereign state develops with the humanbeing as a living body.The first chapter of the thesis deals with the relationship between political power and the act of killing while the second chapter focuses on the analysis of the concept of sovereign state on the basis of its licence to kill. The third chapter delves into the phenomenon of honour killing and develops an analysis in two main sub-chapters. The first of these sub-chapters is devoted to the manifestations of honour killing in the communities that are constructed on the basis of consanguinity while the second sub-chapter discusses the strategies devised and implemented by the sovereign state in its struggle against honour killings.