Roma Huku'nda kefalet akdi
The Suretyship contract in Roman Law
- Tez No: 94696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NADİ GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tezin konusu“Roma Hukuku'nda Kefalet AkdV'dir. Tez Giriş ve Sonuç bölümleri dışında iki bölümden oluşmaktadır. Roma Hukuku'nda kefalet akdi, sözlü akitler grubu içinde yeralan stipulatio yoluyla kurulmaktaydı. Bu nedenle Birinci Bölüm' de stipulatio, kavram, kuruluş ve geçerlik, tarafları, konusu ve hükümleri açısından ele alınmıştır. Ayrıca gene bu bölümde sebepli ve sebepsiz stipulatio 'lar Roma Hukuku' nun tarihî gelişimi içinde değerlendirilmiştir. İkinci Bölüm'de ise ”Roma Hukuku'nda Kefalet Akdi" incelenmiştir. Günümüz hukuklarında olduğu gibi Roma Hukuku'nda da şahsî teminatlardan olan kefalet akdi, asıl borçlu yanında üçüncü bir kişinin fer'î borçlu olarak borcun edasını taahhüt etmesiyle, bir borcun teminat altına alınması olarak tanımlanabilir. Roma Hukuku'nda kefalet akdini karşılayan üç kavram yer almaktaydı. Bunlar: Sponsio, Fidepromissio, Fideiussio idi. Roma Hukuku'nun dönemleri içinde farklı kavramlarla anılmış olan Kefalet Akdi'nin tarihî süreç içindeki gelişimine de İkinci Bölüm'de yer verilmiştir. Gene İkinci Bölüm'de hukukî niteliği, konusu, geçerlik şartları, hüküm ve sonuçları irdelenmiş ve kefalet akdinin özel çeşitlerinden Fideiussio Indemnitatis ve Fideiussio Fideiussoris bu bölümde yer almıştır. Ayrıca İkinci Bölüm'de günümüzde hâlâ önemini koruyan kadınların kefil olabilme ehliyetleri, ayrı bir başlık altında ele alınmış ve 150kefalet akdinin sona erme sebepleri anlatılarak, bu bölüm tamamlanmıştır. Bu tez konusu incelenirken, Roma Hukuku çalışmalarında temel kaynak olarak kabul edilen Latince kaynaklardan Gaius'un Institutiones' inden, lustinianus'un Institutiones'inden ve Corpus luris Civilis'in Digesta Bölümü metinlerinden esas olarak yararlanılmıştır. Tez içerisinde ilgili bölümlerde ve Sonuç bölümünde Roma Hukuku'ndaki kefalet kurumunun Türk Borçlar Hukuku' nu etkileyen benzer tarafları ve ayrılan noktaları da saptanmaya çalışılmıştır. 151
Özet (Çeviri)
This thesis,“Suretyship contracts in Roman Law”, consists of two parts excluding introduction and conclusion. In the Roman Law, the suretyship contracts were made by stipulatio which is accepted in the group of parol agreements. Therefore, in the first part, stipulatio was examined in terms of its concept, formation validity, parties, subject and provisions. Furthermore both the causal stipulatio's and non causal stipulations are discussed with the historical concept of Roman Law. In the second part,“Suretyship Contracts in Roman Law”was examined. There were three main concepts in Roman Law that defined the suretyship contract which were sponsio, fidepromissio, fideiussio.The historical duration of the suretyship was also examined in the second part. Moreover the conditions of validity and the provisions of suretyship contracts are underlined. Also, the special forms of the suretyship contracts such as fideiussio indemnitatis and fideiussio fideiussoris are analysed. Moreover the issue of capacity of women in suretyship ise examined under o separate heading. Finally in this part the reasons that conclude the suretyship contract were analysed. 152During the research period we refered to the many sources of Roman Law such as the Institutiones of Gaius, Institutiones of lustinianus and part of Digesta of Corpus luris Civilis texts whiche are the most refered Roman Law sources in Romen Law Literature. Consequently, we tried to find out the effects of the suretyship Institution from Roman Law on the Turkish Obligation Law. 153